Festiwal Perspektyw Online – relacja z drugiego dnia imprezy w „Mechaniku” oraz Liceum Sztuk Plastycznych

festiwal perspektyw, nauka

Autor: Wojtek Żołneczko

21 października 2021

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Mechanik” oraz Liceum Sztuk Plastycznych w Raciborzu – to właśnie na tych szkołach skupiliśmy się 21 października podczas drugiego dnia Festiwalu Perspektyw Online 2021. Realizowane przez Wydawnictwo Nowiny przedsięwzięcie promuje szkolnictwo zawodowe i lokalnych pracodawców. Zachęcamy do przeczytania i zobaczenia relacji z drugiego dnia imprezy. W tym miejscu przypominamy również, że relacja z pierwszego dnia dostępna jest TUTAJ.

Festiwal Perspektyw – dzień drugi (zapis wideo)

Wybrać to, co najważniejsze

– Jestem przekonany, że szkoły, które prezentują się na Festiwalu Festiwalu Perspektyw, zachęcą was do tego, żeby wybrać to, co najważniejsze, szkolnictwo zawodowe – powiedział wicestarosta Marek Kurpis na otwarciu drugiego dnia Festiwalu Perspektyw Online 2021. To impreza skierowana przede wszystkim do uczniów klas ósmych szkół podstawowych. Jej celem jest promocja szkolnictwa zawodowego oraz lokalnego rynku pracy. Drugiego dnia Festiwalu Perspektyw ósmoklasiści mogli przekonać się, jak wyglądają Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Mechanik” oraz Liceum Sztuk Plastycznych w Raciborzu.

W studio Festiwalu Perspektyw gościli uczniowie „Mechanika” Grzegorz Klon oraz Paulina Węgrzyn. W rozmowie z Mariuszem Weidnerem opowiedzieli o tym, jak podjęli decyzję o wyborze tej szkoły, co ich zaskoczyło na miejscu i jakie mają plany na przyszłość. – Bałam się, że będzie ciężko, że jestem dziewczyną, że nie będę miała z kim rozmawiać, ale odnalazłam się tutaj, trafiłam na świetne osoby w klasie. To jest świetna szkoła, świetni nauczyciele, naprawdę nie ma się czego bać – powiedziała Paulina, której pasją jest programowanie robotów.

– W ostatniej klasie (szkoły podstawowej – red.) jest mętlik w głowie. Nie wiemy, czy wybrać technikum czy liceum. W technikum są przedmioty zawodowe i nie do końca wiemy, czy sobie z nimi poradzimy – powiedział z kolei Grzegorz i zaznaczył, że w „Mechaniku” wiedza i umiejętności przychodzą naturalnie. Radził swoim młodszym kolegom, aby przy wyborze szkoły nie kierowali się opinią znajomych. – Trzeba iść za głosem serca. Za tym co lubimy robić – podkreślił.

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Mechanik”

Natalia Nienartowicz podczas prac konstrukcyjnych minisatelity.

– Mam nadzieję, że wizyta w CKZiU nr 2 pozwoli wam powzięcie właściwych decyzji związanych z wyborem kolejnego etapu kształcenia – powiedział dyrektor tej szkoły Sławomir Janowski. Wyjazdy i wymiany zagraniczne, praktyki zawodowe u renomowanych pracodawców, sukcesy uczniów w ogólnopolskich konkursach – to mocne strony „Mechanika”, na które uwagę uczniów zwrócił dyrektor Janowski. – U nas można rozwijać się wszechstronne. Nie tylko samą nauką żyjemy – podkreślił dyrektor.

Po wyjściu z gabinetu dyrektora widzowie Festiwalu Perspektyw przenieśli się do jednej z sal, gdzie spotkali się z uczennicami Natalią i Sonią. – Pewnie zastanawiacie się, skąd wzięły się dziewczyny w „Mechaniku”? Przyszłyśmy tutaj z myślą o naszej przyszłości. W zeszłym roku widziałyśmy Festiwal Perspektyw. Dzięki niemu zrozumiałyśmy, co naprawdę chcemy robić i dlatego przyszłyśmy do tej szkoły – powiedziały dziewczęta, które naukę w CKZiU nr 2 rozpoczęły we wrześniu tego roku.

Kolejne przystanki Festiwalu Perspektyw Online to pracownie zawodowe w „Mechaniku”. Po pracowni informatycznej oprowadził nauczyciel Andrzej Surma. – Uczymy się tu głównie przedmiotów związanych z informatyką. Ta wiedza jest przydatna w życiu codziennym. Jak zepsuje ci się komputer, to sam go sobie naprawisz. No i kaska w tych fachu też jest niezła – powiedział z kolei Kuba, uczeń klasy o profilu technik informatyk.

Pracownia OZE to domena nauczyciela Janusza Matyi. – Uczymy się wykorzystania urządzeń energetyki odnawialnej. Pracownia jest wyposażona dostatecznie. W cyklu pięcioletnim kształcimy monterów i serwisantów instalacji OZE – powiedział nauczyciel.

Ciekawie było również w pracowni obrabiarek sterowanych numerycznie. Uczeń Daniel pokazał detal w trzech wersjach – fizycznej, projektowej oraz w języku maszyny. Właśnie tego uczy ich nauczyciel Marek Kotwica.

Kolejny przystanek to pracownia montażu mechanicznego. – Pracownia jest wyposażona w podstawowy sprzęt i narzędzia pomiarowe – powiedział nauczyciel Damian Raida. Następnie uczniowie „Mechanika” przedstawili ćwiczenia, które przygotowują do zawodu technika mechanika oraz technika mechatronika, m.in.” mierzenie twardości metalu, pomiary średnic wałka wieloosiowego, obserwacje przy użyciu mikroskopu pomiarowego.

Uczeń Piotr Krauze opowiedział o tym, czego on i jego koledzy uczą się w pracowni obróbki skrawaniem. – Dostajemy instrukcję, zapoznajemy się z elementem, który mamy wykonać i próbujemy go odwzorować. Musimy wszystko wymierzyć i wyliczyć. Nauczyciele wyjaśniają nam wszystko, czego nie wiemy. Uczą nas od podstaw – powiedział Piotrek.

Marcin Doczumiński oprowadził ósmoklasistów po pracowni instalacji i maszyn elektrycznych. Opowiedział również o tym, czym zajmują się uczniowie w wolnym czasie. – Wykonujemy projekty cadowskie, czyli modelowanie trójwymiarowe, które później przenosimy na drukarkę 3d. Zaprojektowane i wydrukowane elementy mogą być wykorzystane później jako obudowy do robotów i innych urządzeń, które konstruują uczniowe – powiedział M. Doczumiński.

Pracownia elektroniki to królestwo Marka Gieronia. Nauczyciel potrafi z pasją przekazać wiedzę teoretyczną, którą później uczniowie przekuwają w praktykę. Na wyposażeniu pracowni jest m.in. oscyloskop. To właśnie na nim uczniowie „Mechanika” wykonują różne ćwiczenia, m.in. charakterystykę diody zenera.

Ostróg NET, Rafamet i Concept Automatic

Absolwentem „Mechanika” jest Maciej Musioł, właściciel firmy Ostróg NET. – W szkole nabyłem dużo umiejętności praktycznych i teoretycznych, które pozwalają mi prowadzić własną działalność w firmie Ostróg NET. Dostarczamy internet na terenie całego powiatu raciborskiego. Z całego serca polecam raciborski „Mechanik” – powiedział przedsiębiorca do uczniów.

Kolejny przystanek Festiwalu Perspektyw Online to Rafamet S.A. Firma jest producentem specjalistycznych obrabiarek, głównie dla kolejnictwa. Jej siedziba znajduje się w Kuźni Raciborskiej, ale produkowane tu maszyny znajdują odbiorców na całym świecie. Uczniowie „Mechanika” mają możliwość odbywania praktyk w Rafamecie. Paweł Rutowski jest opiekunem praktykantów w dziale obróbki, natomiast Sławomir Najwer pokazuje uczniom na czym polega praca w dziale montażu.

– Zapraszamy wszystkich, którzy chcą się troszkę ubrudzić i zmęczyć, zobaczyć jak wygląda prawdziwa praca przy maszynach. Nauczyciele się u nas fachów poszukiwanych i dobrze opłacanych – powiedział Piotr Rutowski.

– Na dziale montażu remontujemy maszyny. Nabywam tu wiedzę, która przyda się do egzaminów zawodowych i w dalszej pracy – powiedział Piotr Załubski, jeden z praktykantów.

Uczniowie „Mechanika” praktykują również w firmie Concept Automatic. Właścicielem przedsiębiorstwa zajmującego się produkcją automatów sprzedających jest Jarosław Regent. Pracuje tu Grzegorz Wójcik, absolwent „Mechanika” na kierunku technik mechatronik. – Kierunek mechatroniczny pozwala poznać wiele dziedzin – elektryka, elektronika, podstawy mechaniki. Ja odnalazłem się w projektowaniu w cadzie – czuję się w tym jak ryba w wodzie. To piękny kierunek, a szkoła jest jeszcze lepsza – powiedział Grzegorz Wójcik.

Liceum Sztuk Plastycznych

Natalia Nienartowicz podczas prac konstrukcyjnych minisatelity.

Następnie Festiwal Perspektyw przeniósł się do Liceum Sztuk Plastycznych. Choć „plastyk” ma zaledwie dziesięć lat, już teraz może pochwalić się wielkimi sukcesami swoich uczniów na ogólnopolskich konkursach i olimpiadach przedmiotowych. Szkoła wchodzi w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu. – Kształcimy w kierunkach techniki graficzne oraz fotografia i film. Młodzież uczy się podstawowych umiejętności by uzyskać tytuł plastyka – powiedziała Marzena Kacprowicz, dyrektor ZSO nr 1 w Raciborzu.

Wymiany zagraniczne, znakomicie wyposażone pracownie, świetna kadra – to kolejne zalety szkoły, na które zwróciła uwagę uczniów dyrektor Kacprowicz.

Do wyboru Liceum Sztuk Plastycznych namawiali ósmoklasistów uczniowie tej szkoły. – Nauczyciele reprezentują indywidualne podejście do ucznia, mamy świetnie wyposażone pracownie – powiedziała uczennica Maja. – Jeszcze wszystko przede mną, jednak już teraz mogę stwierdzić, że ta szkoła była naprawdę dobrym wyborem. Mamy mnóstwo możliwości. W pracowniach rozwijamy się artystycznie, możemy zrobić dyplom, a do tego mieć maturę. Liceum Sztuk Plastycznych daje pełen wachlarz opcji – dodała Julia, koleżanka Mai.

Nauczycielka Agnieszka Orlik oprowadziła widzów po pracowni fotografii. To właśnie tutaj uczniowie poznają techniki oraz technologię tworzenia klasycznego oraz cyfrowego obrazu fotograficznego. – Staramy się podejmować różnorodne tematy, zaczynając od krajobrazu, przez portret po indywidualne projekty – powiedziała i zapewniła, że absolwenci LSP są gruntownie przygotowani do pracy zawodowej lub kontynuowania nauki na poziomie akademickim.

Uczennica Karolina Szymiczek pokazała, czego można nauczyć się w pracowni grafiki warsztatowej. Kolejne przystanki to m.in. pracownika rysunku i malarstwa, pracownika historii sztuki, pracownia podstaw projektowania graficznego oraz pracownia rzeźbiarska.- Uczymy kreatywnego myślenia i przekształcania idei w projekty. Pracujemy na oprogramowaniu Adobe Photoshop, Adobe Ilustrator, Adobe Indesign – powiedziała nauczycielka Agnieszka Białas o tym, co dzieje się w pracowni projektowania graficznego.- Na zajęciach korzystamy z pomocy multimedialnych. Często prowadzimy też lekcje poza murami szkoły – na wycieczkach dydaktycznych, w muzeach. Te zajęcia nigdy nie są nudne – zapewniła ósmoklasistów nauczycielka historii sztuki Katarzyna Kwiotek.

Absolwentką Liceum Sztuk Plastycznych jest Dominika Plaszewska. – Aktualnie pracuję jako grafik w agencji reklamowej Art Group. Liceum na pewno mocno rozwinęło moje umiejętności manualne oraz kreatywność. Poznałam mnóstwo ludzi. Licealne prace pozwoliły mi zbudować portfolio, dzięki któremu od razu zdobyłam pracę – powiedziała absolwentka LSP, która zaprojektowała m.in. logo gminy Rudnik oraz mural dla Jastrzębia-Zdroju.

Konkurs za nagrodami

Na koniec uczestnicy Festiwalu Perspektyw wzięli udział w konkursie online, który zorganizowaliśmy za pośrednictwem platformy Kahoot. Odpowiadając na szereg pytań dotyczących kształcenia zawodowego wygrali atrakcyjne nagrody dla szkół, klas oraz indywidualne.


Festiwal Perspektyw organizuje Wydawnictwo Nowiny Sp. z .o.o. Wydarzenie wspierają:

Natalia Nienartowicz podczas prac konstrukcyjnych minisatelity.

Sprawdź również:

Europejski Tydzień Sportu w Ekonomiku

To już trzecia edycja Biegu Erasmusa w Zespole Szkół Ekonomicznych w Raciborzu. Liczba chętnych przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów…do zawodów stanęło 124 uczniów w czteroosobowych sztafetach.  Na starcie pojawiła się także drużyna nauczycieli. Pogoda...

czytaj dalej
Bądź na bieżąco!

Bądź na bieżąco!

Nie przegap informacji o zbliżających się wydarzeniach, nowych materiałach wideo, rankingach szkół i kursach. Zostaw nam swój e-mail!

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!

Share This