Pomagamy ósmoklasistom dobrze wybrać. Festiwal Perspektyw Online 2021 – relacja z pierwszego dnia

festiwal perspektyw, nauka

Autor: Wojtek Żołneczko

20 października 2021

Promujemy szkolnictwo zawodowe i lokalnych pracodawców. Dzięki Festiwalowi Perspektyw prawie 900 ósmoklasistów z powiatu raciborskiego i okolic zdobyło wiedzę, która już za kilka miesięcy może okazać się bezcenna. 20 października dowiedzieli się czego i w jakich warunkach można nauczyć się w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 oraz Zespole Szkół Ekonomicznych w Raciborzu. Całość została podana w nowoczesnej formule. 21 października drugi dzień imprezy i wirtualna wizyta w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Mechanika” oraz Liceum Sztuk Plastycznych w Raciborzu. Relacja tylko w portalu Nowiny.pl.

Festiwal Perspektyw – dzień pierwszy (zapis wideo)

Starosta i prezydent zapraszają

– Stawiamy na młodzież, stawiamy na rozwój, stawiamy na szkolnictwo zawodowe. Chcemy zaprosić was do współpracy na kolejne lata edukacji. Cieszę się, że możemy w taki sposób pokazać nasze placówki, nasze pracownie – powiedział starosta raciborski Grzegorz Swoboda na wstępie, jednocześnie zachęcając młodzież do zdobycia kwalifikacji potrzebnych na naszym rynku pracy.

– Teraz wybieracie ten kierunek, w którym pójdziecie. Zawsze namawiam do tego, żeby połączyć teorię z praktyką, czyli wybrać kierunki techniczne – powiedział prezydent Raciborza Dariusz Polowy. D. Polowy zwrócił uwagę, że taka ścieżka pozwala na połączenie szkolnej teorii z praktyką na rynku pracy, a jednocześnie nie zamyka drogi na studia. – Życzę wam powodzenia i dobrych wyborów – powiedział uczniom.

Większość ósmoklasistów ma ten sam problem

W studiu Festiwalu Perspektyw gościliśmy również Natalię Kamińską i Dominika Dyrszkę. To uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu. Podczas rozmowy z prowadzącym festiwal Mariuszem Weidnerem (red. nacz. „Nowin Raciborskich”) opowiedzieli ósmoklasistom o tym, jak jeszcze niedawno sami nie wiedzieli, co chcą robić w życiu, a także o tym jak zmieniło się ich życie po wyborze szkoły średniej i jak się odnaleźli w nowym otoczeniu.

– Ósmoklasista jest trochę jak przedszkolak. Co miesiąc nowy pomysł, nowe hobby – powiedziała Natalia. Uczennica stwierdził, że wybór technikum będzie dobry dla wszystkich osób, które mają pasję. – To kierunkuje, pozwala iść w tym kierunku – dodała.

Dominik przyznał, że idąc do CKZiU nr 1 w Raciborzu nie był pewny, czy dobrze wybrał. – Poszedłem do tej szkoły, bo chciałem zdobyć zawód – powiedział Dominik. Wkrótce przekonał się, że gotowanie jest właśnie tym, co chce robić w życiu. – Moim marzeniem jest posiadanie własnej kawiarni – dodał Dominik.

– Akceptacja, tolerancja różnych poglądów, indywidualizm, możliwość rozwijania swoich pasji – to zalety CKZiU nr 1 w Raciborzu, na które wskazała Natalia w rozmowie z Mariuszem Weidnerem.

CKZiU nr 1 Budowlanka – Gastronomik, czyli szerokie perspektywy

Następnie uczniowie przenieśli się do Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu. Świetnie wyposażone pracownie, staże i miesięczne praktyki zagraniczne w ramach unijnego programu, współpraca z dwustoma zakładami pracy – na to wszystko zwrócił uwagę Jacek Kąsek dyrektor CKZiU nr 1. – Mam nadzieję, że ten spacer po szkole pozwoli wam wybrać kierunek życiowy i zawodowy – powiedział dyrektor.

O poszczególnych kierunkach kształcenia, pracowniach oraz perspektywach zawodowych opowiedzieli uczniowie CKZiU nr 1 oraz nauczyciele. Natalia i Laura zachęcały do wyboru kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych. – Przygotuj się na kulinarne wyzwanie. Takie rzeczy są możliwe tylko w naszych szkolnych pracowniach – powiedziały dziewczęta.

Pracownie gastronomiczne oraz salę żywienia zaprezentował nauczyciel Piotr Piechaczek. – Tutaj zajęcia mają też przyszli kucharze i cukiernicy – powiedział nauczyciel. Absolwenci tych kierunków kształcenia mogą zostać w przyszłości szefami kuchni, specjalistami w zakresie dietetyki, a także przedsiębiorcami.

– Jeśli mierzysz tak wysoko jak Burdż Chalifa, wybierz zawody budowlane – powiedział z kolei Amadeusz. – Zobacz nasze pracownie i zdecyduj, gdzie zbudujesz swoją przyszłość – powiedziała Anna. Po tych słowach widzowie Festiwalu Perspektyw przenieśli się do pracowni materiałów budowlanych oraz murarsko-tynkarskiej. Tutaj w rolę gospodarza wcieli się nauczyciel Piotr Parys, który zaprezentował sprzęt wykorzystywany w trakcie zajęć.

– Podczas nauki uczymy się jak projektować, zakładać i dbać o zieleńce, parki oraz ogrody – powiedziały z kolei Magda i Maja, uczennice kierunku technik architektury krajobrazu. Karolina Kostka-Sczyrba pokazała pracownię, w której uczniowie poznają tajniki projektowania, natomiast Magdalena Masiubańska zaprosiła ósmoklasistów do pracowni, w której odbywają się teoretyczne i praktyczne zajęcia pielęgnacji roślin. – Nasi absolwenci po ukończeniu szkoły mogą podjąć pracę w urzędzie miasta, w zieleni miejskiej, kontynuować naukę na studiach – dodała.

Michał i Oskar to przyszli technicy geodeci. – Wyjazdy w nowe rejony, poznawanie nowych miejsc i ludzi – to zalety pracy w tym fachu, na które wskazali uczniowie. Podkreślili, że bez geodety nie może obejść się żaden plac budowy.

Nauczyciel Franciszek Sztuka zaprezentował ósmoklasistom pracownię geodezyjną. To właśnie w tej nowocześnie wyposażonej pracowni uczniowie uczą się m.in. tworzenia cyfrowych map na podstawie pomiarów, które wykonali wcześniej w terenie.

– Doświadczenie zawodowe, które tu zdobędziesz będzie cenione tak samo w twoim rodzinnym mieście jak i na bali

– zwróciły się do ósmoklasistów Agnieszka i Magda, uczennice CKZiU nr 1 na kierunku technik hotelarstwa.

Nauczycielki Jolanta Skawińska Aleksandra Kalisz zaprezentowały pracownię hotelarską, na którą składają się lada recepcyjna oraz pokój hotelowy. To właśnie tam uczniowie uczą się m.in. obsługi programów używanych w hotelach, umożliwiających m.in.: rezerwację miejsc oraz meldowanie gości.

– Lubisz wiedzieć „co?”, „jak?” i „dlaczego?”. Pomyśl, czy nie chciałbym się tym zajmować zawodowo. Świat kosmetyków, leków i żywności nie może się obyć bez pasjonatów doświadczeń – powiedziały Sandra i Patrycja, uczennice kierunku technik analityk.

Nauczycielka Agnieszka Bombik oprowadziła widzów po świetnie wyposażonej pracowni chemicznej. Zakłady przemysłowe, sanepid, szpital – to z kolei miejsca, w których mogą pracować absolwenci kierunku technik analityk.

Fryzjer to zawód, który zawsze będzie w modzie – powiedziały uczennice Julia i Nicole. – Pamiętajcie, że to nie jest tylko zawód – to pasja, to miłość do włosów, to zadowolenie klientów. Nic nie zastąpi ich uśmiechu, gdy zobaczą piękną fryzurę – powiedziała z kolei Anna Dębczak, nauczycielka.

Natalia Nienartowicz podczas prac konstrukcyjnych minisatelity.

Do wyboru CKZiU nr 1 w Raciborzu zachęcali również absolwenci tej szkoły:

  • Mateusz Stukator – szef kuchni w Gościńcu Zodiak w Rzuchowie
  • Magdalena Marcisz – absolwentka architektury krajobrazu oraz studiów we Wrocławiu, aktualnie zajmuje się projektowaniem zieleni wewnętrznej
  • Paulina Kubasa – prowadzi własny salon fryzjerski
  • Kamil Duda – absolwent technikum budowlanego, obecnie właściciel znanej firmy remontowo-budowlanej

Jak wygląda praca w największej firmie regionu?

Partnerem Festiwalu Perspektyw jest firma Eko-Okna S.A. W trakcie wydarzenia uczniowie mogli zajrzeć do działu transportu firmy, którym zarządza Łukasz Solich.

Adam Sosna jest specjalistą ds. IT w Eko-Oknach. To właśnie pracownicy tego działu zarządzają sprzętem komputerowym, a także zajmują się tworzeniem aplikacji na potrzeby firmy oraz montażem infrastruktury technicznej.

W takiej firmie jak Eko-Okna rozbudowany jest również dział elektroniczny, który zajmuje się utrzymaniem ruchu. – Dzisiejszy postęp techniczny powoduje, że potrzebujemy specjalistów – powiedział Piotr Kirylak z Eko-Okien S.A., zachęcając do odbycia praktyk zawodowych oraz podjęcia pracy elektryków, mechaników, mechatroników oraz automatyków.

Ekonomik czyli sześć perspektywicznych kierunków

Następnie Festiwal Perspektyw przeniósł się do Zespołu Szkół Ekonomicznych w Raciborzu. Programy europejskie, wyjazdy na praktyki zagraniczne, nowe pomoce dydaktyczne, świetnie wyposażone pracownie, sukcesy w ogólnopolskich konkursach ekonomiczno-biznesowych – to zalety „Ekonomika”, na które uwagę ósmoklasistów zwrócił dyrektor szkoły Paweł Ptak. – Ekonomik to szkoła, która pozwala się samorealizować – podkreślił.

Podczas wirtualnego spaceru po szkole ósmoklasiści spotkali się z Bartkiem, Patrycją i Amelką, czyli pierwszakami z „Ekonomika”. Uczniowie przyznają, że w wyborze szkoły pomogła im poprzednia edycja imprezy organizowanej przez Nowiny, podczas której poznali m.in. absolwentów szkoły, którzy kontynuowali nauką na studiach lub też odnosili sukcesy jako przedsiębiorcy.

Następnie uczniowie „Ekonomika” opowiedzieli o poszczególnych kierunkach kształcenia. – Projektujemy ulotki, plakaty, wizytówki. Uczymy się obsługi programów graficznych. Projektujemy gadżety reklamowe. Możemy pracować w agencjach reklamowych oraz marketingowych – powiedziały Martyna i Marysia, uczennice kierunku technik organizacji reklamy.

Kuba i Aleksander wskazali na zalety zagranicznych praktyk, do których zaliczyć można zdobywanie doświadczenia, poszerzanie wiedzy, przełamywanie obaw dotyczących odnalezienia się w nowym otoczeniu, rozwijanie umiejętności językowych, a także poznawanie nowych przyjaciół i kultur.

– Na naszym kierunku dowiecie się, jak analizować rynek i negocjować z kontrahentami – powiedzieli Mateusz i Karolina, kształcący się w zawodzie technik handlowiec.

O kierunku technik rachunkowości opowiedziały Kamila i Karolina. – Przygotujemy cię do prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Ten zawód daje szerokie spektrum możliwości – powiedziały uczennice, wyjaśniając czego uczą się na zajęciach (statystyka, ekonomia, prawo, obsługa programów magazynowych). Absolwenci tego kierunku mogą założyć własną działalność gospodarczą, a także znaleźć pracę w placówkach budżetowych.

Organizowanie transportu, planowanie tras przewozowych, zawieranie transakcji z klientami – tego wszystkiego musi nauczyć się przyszły technik spedytor. Natomiast logistyk zajmuje się planowaniem, organizowaniem przebiegu towarów od producenta do klienta. O tym jak wygląda nauka na tym kierunku kształcenia opowiedzieli Paweł i Mateusz, przyszyli technicy logistycy.

Widzowie Festiwalu Perspektyw mieli również okazję zobaczyć prezentację przygotowaną przez Karolinę Wolny – uczennicę 4. klasy „Ekonomika”. Pokazała w niej m.in. zaprojektowane przez siebie wizytówki, plakaty, stoisko targowe, stronę internetową, okładkę magazynu, pudełko, koszulkę czy wystawę sklepową.

Natalia Nienartowicz podczas prac konstrukcyjnych minisatelity.

Szkoła dla tych, których chcą coś osiągnąć

Absolwenci Zespołu Szkół Ekonomicznych również zachęcali ósmoklasistów do wyboru tej szkoły.

Nicola Doszczak powiedziała, że właśnie w „Ekonomiku” zdobyła obszerną wiedzę na temat handlu. To pomogło jej w otwarciu i prowadzeniu własnej działalności gospodarczej. – Polecamy szkołę tym, którzy chcą coś w życiu osiągnąć” – powiedziała właścicielka Galla Butiku.

Natalia Wołek to tegoroczna absolwentka „Ekonomika”. Po zdobyciu tytułu technika organizacji reklamy kontynuuje naukę we Wrocławiu. – Liceum albo technikum to czas zawierania nowych znajomości. Chcę was zachęcić do tego, żebyście postawili na siebie, na swoje pasje, na naukę. To zaprocentuje dostaniem się na wymarzone studia – powiedziała Natalia.

Rafał Dominik to właściciel firmy Spago Express. Prowadzi ją od 15 lat. Od niedawna dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z uczniami „Ekonomika”, gdzie pracuje jako nauczyciel przedmiotów zawodowych. – Wybór szkoły średniej jest bardzo ważny. Wybierając Zespół Szkół Ekonomicznych macie w pakiecie maturę i doświadczenie zawodowe – podkreślił.

Konkurs na zakończenie pierwszego dnia Festiwalu Perspektyw

Na koniec uczestnicy Festiwalu Perspektyw wzięli udział w konkursie online, który zorganizowaliśmy za pośrednictwem platformy Kahoot. Odpowiadając na szereg pytań dotyczących kształcenia zawodowego wygrali atrakcyjne nagrody dla szkół, klas oraz indywidualne.

21 października drugi dzień Festiwalu Perspektyw 2021.

Festiwal Perspektyw organizuje Wydawnictwo Nowiny Sp. z .o.o. Wydarzenie wspierają:

Natalia Nienartowicz podczas prac konstrukcyjnych minisatelity.

Sprawdź również:

Europejski Tydzień Sportu w Ekonomiku

To już trzecia edycja Biegu Erasmusa w Zespole Szkół Ekonomicznych w Raciborzu. Liczba chętnych przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów…do zawodów stanęło 124 uczniów w czteroosobowych sztafetach.  Na starcie pojawiła się także drużyna nauczycieli. Pogoda...

czytaj dalej
Bądź na bieżąco!

Bądź na bieżąco!

Nie przegap informacji o zbliżających się wydarzeniach, nowych materiałach wideo, rankingach szkół i kursach. Zostaw nam swój e-mail!

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!

Share This