Dlaczego warto uczyć się w Kasprowiczu, czyli wirtualny dzień otwarty w ZSO nr 1 w Raciborzu
Autor: Wojtek Żołneczko
22 marca 2021 r. rozpoczął się Tydzień Otwartych Drzwi w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat Raciborski. Pierwszego dnia ósmoklasiści mieli okazję wybrać się w wirtualną podróż do Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu, w skład którego wchodzą: I Liceum Ogólnokształcące oraz Liceum Sztuk Plastycznych. Po raz kolejny okazało się, że najlepszymi ambasadorami szkoły są jej uczniowie, którzy zaprezentowali pracownie dydaktyczne, opowiedzieli o tym czego się uczą, jakie mają plany na przyszłość, jaka atmosfera panuje w placówce.
Inwestycja w przyszłość
Wirtualny Tydzień Dni Otwartych w powiatowych szkołach podstawowych został zorganizowany przez Wydawnictwo Nowiny we współpracy ze Starostwem Powiatowym oraz powiatowymi szkołami ponadpodstawowymi (ZSO nr 1, II LO, CKZiU nr 1, CKZiU nr 2 oraz ZSE). Już na wstępie starosta raciborski Grzegorz Swoboda podkreślił, jak ważne jest inwestowanie w młodzież, która po zakończeniu nauki zasili zakłady pracy i będzie budować przyszłość naszego regionu. – Gwarantujemy zdobywanie wiedzy i doświadczenia na dobrym poziomie. Natomiast raciborski i ościenny rynek pracy gwarantuje zatrudnienie na europejskim poziomie – powiedział G. Swoboda.
Nie będziecie żałować
Następnie ósmoklasiści wybrali się w wirtualny spacer po Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu. Mieli okazję zobaczyć m.in.: bibliotekę, sale przedmiotowe, pracownie (rzeźbiarską, fotograficzną, graficzna), sale gimnastyczne, szkolne radio. Dzięki dynamicznym prezentacjom można było też zobaczyć, z jakich pomocy dydaktycznych korzysta się w szkole, m.in. mikroskopów, tablic multimedialnych, komputerów.
– Jeśli ktoś chce, może trafić do nas i nie będzie żałował – zapewniła ósmoklasistów dyrektor ZSO nr 1 Raciborzu Marzena Kacprowicz. Pani dyrektor pokazała się swoim przyszłym uczniom również z prywatnej strony – jako miłośniczka jazdy na rowerze. – To hobby, które pozwala na przemyślenie różnych spraw i nabranie dystansu – powiedziała. Co stanowi dla niej największą satysfakcję? – To, że mogę się przejść przez korytarz szkoły, witać się z uczniami, rozmawiać z nimi o tym, co dzieje się w szkole. Drzwi do mojego gabinetu są dla nich zawsze otwarte i młodzież naprawdę często korzysta z tej okazji – dodała M. Kacprowicz.
Następnie sami uczniowie opowiedzieli, dlaczego zdecydowali się na naukę w ZSO nr 1 oraz wybór konkretnych kierunków kształcenia. I LO oferuje naukę w klasach o profilu humanistycznym, matematycznym, biologicznym i językowo-biznesowym. Natomiast w Liceum Sztuk Plastycznych można kształcić się w klasach o profilach: techniki graficzne, fotografia i film. Szkoła bierze również udział w programie Erasmus+, który umożliwia uczniom wyjazdy do partnerskich placówek we Francji, Luksemburgu, Turcji oraz Włoszech.
Następnie sami uczniowie opowiedzieli, dlaczego zdecydowali się na naukę w ZSO nr 1 oraz wybór konkretnych kierunków kształcenia. I LO oferuje naukę w klasach o profilu humanistycznym, matematycznym, biologicznym i językowo-biznesowym. Natomiast w Liceum Sztuk Plastycznych można kształcić się w klasach o profilach: techniki graficzne, fotografia i film. Szkoła bierze również udział w programie Erasmus+, który umożliwia uczniom wyjazdy do partnerskich placówek we Francji, Luksemburgu, Turcji oraz Włoszech.
Szkoła bez lepszych i gorszych
W tym miejscu dodajmy, że prezentacja szkoły została przygotowana wcześniej, natomiast sam dzień otwarty był transmitowany na żywo ze studia Nowin przy ul. Zborowej 4 w Raciborzu. Tutaj też zaprosiliśmy Julię i Rafała z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu, którzy na żywo dzielili się ze swoimi młodszymi koleżankami i kolegami wrażeniami na temat nauki w szkole. Julia przyznała, że bardzo lubi I LO za przyjazną i rodzinną atmosferę. – Tutaj każdy jest równy. Nie ma lepszych i gorszych – podkreśliła, chwaląc jednocześnie nauczycieli, których określiła jako „wspaniałych”.
Rafał w rozmowie z redaktorem naczelnym „Nowin Raciborskich” Mariuszem Weidnerem przyznał, że początki nauki zdalnej nie należały do prostych, jednakże z każdym dniem było coraz lepiej. – Nauczyciele wyciągają do nas pomocną dłoń. Emanują empatią – zapewnił uczeń, który po ukończeniu szkoły chce studiować aktorstwo.
Ciekawie wypadły również multimedialne prezentacje przygotowane przez samych uczniów ZSO nr 1 w Raciborzu, którzy na swój sposób zachęcali ósmoklasistów do kontynuowania nauki w tej szkole.
Słowo od absolwentów
Do nauki w ZSO nr 1 zachęcali również absolwenci szkoły. Dariusz Nowak przekonywał, że po ukończeniu Liceum Sztuk Plastycznych uczniowie stają się prawdziwymi artystami na miarę XXI wieku. – Artysta to człowiek ponadczasowy – wraca do przeszłości po drogowskazy, aby uczyć się na błędach innych, a następnie tworzy dla współczesnego oka, dla współczesnego widza, po czym wychodzi w przyszłość ze swoją wizją – powiedział.
Kamil Jaska, absolwent I LO, wspominał szkołę jako miejsce, w którym pomysły jego oraz jego kolegów zawsze spotykały się ze wsparciem całej społeczności szkolnej. – Razem z kolegami z klasy humanistycznej założyliśmy kabaret, pisaliśmy własne teksty, podśmiewywaliśmy się z nauczycieli i dyrektorów, ale mimo to wspierali nas i pomagali nam realizować nasze pomysły – powiedział. Kamil zapamiętał I LO również z ciekawych wycieczek szkolnych – zarówno krajowych jak i zagranicznych.
Absolwentkami I LO są również Marta i Wiktoria Linek, a także Paulina Świerczek, które dały się poznać publiczności jako Trio Appassionato. Dziewczęta łączyły naukę w I LO z nauką w szkole muzycznej II stopnia w Rybniku. Dziś przyznają, że nie było to łatwe, ale również i one doświadczyły wsparcia ze strony nauczycieli. – Cierpliwi ludzie, którzy zawsze wesprą i pomogą – wspominały swoich nauczycieli.
Quiz z nagrodami
Na koniec ósmoklasiści, którzy uczestniczyli w wirtualnych dniach otwartych, zmierzyli się z quizem. Pytania dotyczyły tego, co przed chwilą zobaczyli, m.in. jakie są profile kształcenia w ZSO nr 1, w jakim europejskim programie uczestniczy szkoły, kto jest patronem szkoły. Dla tych, którzy najszybciej udzielili poprawnych odpowiedzi, przygotowaliśmy nagrody.
Sprawdź również:
Przemek Wojciechowski: Małe rzeczy naprawia od ręki, na cuda trzeba poczekać dwie godziny
Przemek Wojciechowski od 10 lat pracuje jako technik mechanik w firmie Henkel, gdzie każdego dnia zmaga się z nowymi wyzwaniami. Mimo wieloletniego stażu pracy, jego pasja do rozwiązywania problemów technicznych nie gaśnie. Jak sam mówi, praca w Henklu przypomina...
Arek Luterek: Ponad ćwierć wieku doświadczenia w Henklu
Arkadiusz Luterek związany jest z firmą Henkel od 26 lat. Przez ponad ćwierć wieku swojej kariery zawodowej pracował na trzech wydziałach i wielu stanowiskach, zdobywając wszechstronne doświadczenie w różnych obszarach produkcji. Obecnie pełni funkcję kierownika...
Dariusz Kiner: Jak krok po kroku osiągać cele
Dariusz Kiner, operator maszyn Fuji, od dwóch i pół roku związany jest z raciborską firmą Henkel, gdzie wraz ze swoim zespołem odpowiada za zapewnienie ciągłości produkcji na linii produkcyjnej płynów. Dzięki swojej zaangażowanej pracy przyczynia się do prawidłowego...