Uczniowie z Raciborza praktykowali na Cyprze i w Hiszpanii

nauka, praca

Autor: redakcja

3 października 2022

Pod koniec września w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu odbyła się konferencja podsumowująca zagraniczne praktyki zawodowe realizowane w ramach dwóch projektów.

Pierwszy z nich pt. „Twój krok do europejskiej kariery zawodowej” obejmował praktyki 36 uczniów w Maladze i na Teneryfie, drugi „Z nowymi kompetencjami w przyszłość zawodową – CKZiU nr 1 w Raciborzu” to wyjazd na staże 21 uczniów oraz 9 nauczycieli na szkolenie job shadowing na Cypr.

Otwarcia konferencji dokonały uczestniczki projektu Aleksandra Tietz oraz Katarzyna Filak, które po powitaniu zgromadzonych przedstawiły korzyści płynące z zagranicznych praktyk zawodowych. Następnie głos zabrał Dyrektor Centrum Jacek Kąsek. W swoim wystąpieniu podkreślił jak ważne jest doświadczenie zawodowe, które zdobywa się podczas pracy w przedsiębiorstwach. Dodatkowym atutem tych doświadczeń jest także poznawanie przedsiębiorstw poza granicami naszego kraju, doskonalenie języka, praca w międzynarodowym zespole oraz poczucie kultury odwiedzanego kraju. To wszystko składa się na szeroką perspektywę rozwoju i szansy budowania miejsca naszego ucznia – młodego człowieka w przyszłym, dorosłym życiu.

Natalia Nienartowicz podczas prac konstrukcyjnych minisatelity.

Dyrektor podziękował koordynatorom projektów, uczniom oraz ich opiekunom za zaangażowanie. Podkreślił, że zawsze podczas wizyt monitorujących słyszy tylko dobre słowa o praktykantach CKZiU nr 1 w Raciborzu.

Następnie głos zabrali sami uczestnicy praktyk – zebrani mogli posłuchać wypowiedzi praktykantów oglądając filmik, w którym uczestnicy opowiadali co najbardziej zapamiętali z praktyk oraz co ich najmilej zaskoczyło podczas odbywania stażu. We wspomnieniach uczniów padło dużo ciepłych słów o tym jak serdecznie ich przyjęto w miejscach praktyk oraz o tym jak doceniano ich pracę i zaangażowanie. Nie zabrakło również wspomnień z wycieczek organizowanych podczas pobytu na Teneryfie, Maladze czy Cyprze.

Po wspomnieniach nadszedł czas na wręczenie dokumentów potwierdzających zdobyte umiejętności zawodowe. Technicy architektury krajobrazu, technicy budownictwa, technicy hotelarstwa, technicy żywienia i usług gastronomicznych oraz nauczyciele odebrali z rąk koordynatora projektów, Pani Aleksandry Kalisz, certyfikaty, zaświadczenia i dokumenty Europass Mobilność.

Organizatorzy podziękowali wszystkim przybyłym gościom za obecność. Podziękowania złożono także wszystkim osobom, dzięki którym możliwe było przygotowanie projektu oraz jego realizacja.

Natalia Nienartowicz podczas prac konstrukcyjnych minisatelity.

Obecnie trwa ostatni etap realizacji projektów polegający na sporządzaniu sprawozdań, upowszechnianiu rezultatów projektu m.in. mulit książeczek o kuchni Teneryfy, prezentacji o sztuce street-artu czy usługach dodatkowych w hotelu jak i specyfice pracy animatorów czasu wolnego. To oczywiście jedne z wielu materiałów, które będą wykorzystywane podczas lekcji a już wkrótce będzie  można je zobaczyć m.in na stronie Internetowej szkoły oraz serwisie YouTube. Przygotowanie raportów zakończy działania projektowe.

Projekty: „Twój krok do europejskiej kariery zawodowej” o numerze POWERVET-2020-1-PL01- KA102-079154 był realizowany w ramach projektu „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe oraz „Z nowymi kompetencjami w przyszłość zawodową – CKZiU nr 1 w Raciborzu” nr projektu: 2021-1-PL01-KA121-VET-000010552 są współfinansowane przez Unię Europejską.

źródło: CKZiU nr 1 Racibórz

Sprawdź również:

Europejski Tydzień Sportu w Ekonomiku

To już trzecia edycja Biegu Erasmusa w Zespole Szkół Ekonomicznych w Raciborzu. Liczba chętnych przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów…do zawodów stanęło 124 uczniów w czteroosobowych sztafetach.  Na starcie pojawiła się także drużyna nauczycieli. Pogoda...

czytaj dalej
Bądź na bieżąco!

Bądź na bieżąco!

Nie przegap informacji o zbliżających się wydarzeniach, nowych materiałach wideo, rankingach szkół i kursach. Zostaw nam swój e-mail!

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!

Share This