Jastrzębscy uczniowie wyjechali na praktyki do Niemiec i Portugali

nauka, praca

Autor: redakcja

12 września 2022

Uczniowie Zespołu Szkół Techniczno-Branżowych wyjechali w niedzielę, 11 września, na praktyki zawodowe do Niemiec i Portugalii. W ten sposób będą doskonalić swoje umiejętności zawodowe w dziedzinie fryzjerstwa i na kierunku ślusarz-elektryk.

Natalia Nienartowicz podczas prac konstrukcyjnych minisatelity.

Młodzi ludzie, uczniowie Zespołu Szkół Techniczno-Branżowych, wyjechali na dwa tygodnie. Ich praktyki zawodowe odbywają się w niemieckim Chemnitz i portugalskiej Bradze. Każdego dnia uczestnicą w zajęciach praktycznych, na których poznają nowe technologie i zdobywają tak cenne, bo międzynarodowe doświadczenie. Wcześniej, przed wyjazdem, młodzież miała dodatkowe lekcje języka angielskiego, w którym będzie się porozumiewała na co dzień.

A gdzie będą zakwaterowani? Wszystko jest bardzo dobrze przygotowane. W Portugalii czeka na nich hotel. Natomiast w Niemczech zamieszkają w bloku mieszkalnym, gdzie będą przebywały grupy z całej Europy, co jest dodatkowym impulsem do poznawania ludzi z różnych krajów, nie tylko podczas pracy. Nauka to jednak nie wszystko. W czasie pobytu przewidziany jest czas na zwiedzanie miast i okolic w miejscu ich pobytu. Cenne jest bowiem poznanie specyfiki kraju i regionu.

 Obecny rynek pracy wymaga ciągłego kształcenia i podnoszenia własnych kwalifikacji. Praktyki w ramach programu Erazmus + są doskonałą okazją do poszerzania wiedzy i zdobywania nowych, tak potrzebnych w dzisiejszych czasach umiejętności. Dają możliwość spojrzenia z całkiem nowej perspektywy na wybrane przez naszych uczniów zawody. Tegoroczne praktyki będą odbywać się w pracowniach niemieckiej izby rzemieślników pod nadzorem pracodawców prowadzących własne zakłady fryzjerskie. Poznawanie nowych technologii i technik pracy związanych np. z fryzjerstwem daje dużą przewagę na rynku pracy – komentuje Janusz Toborowicz opiekun praktyk w Zespole Szkół Techniczno-Branżowych w Jastrzębiu-Zdroju.

Natalia Nienartowicz podczas prac konstrukcyjnych minisatelity.

Drugą osobą, bez której zagraniczne praktyki zawodowe trudno byłoby zorganizować, jest Mateusz Klimek, pedagog i nauczyciel wychowania fizycznego w ZSTB. Na nim spoczywa ważne zadanie stworzenia raportu końcowego. Jest też opiekunem młodzieży w portugalskiej Bradze.

Zespół Szkół Techniczno-Branżowych w Jastrzębiu-Zdroju z dużym powodzeniem od kilku lat realizuje projekty w ramach programu Erazmus +. W perspektywie na lata 2021-2027 jastrzębska placówka znalazła się w gronie 433 szkół, które otrzymały akredytację na udział w programie. Program daje szansę udziału w zagranicznych stażach zawodowych uczniów oraz kadry kształcenia zawodowego. Nieocenioną wartością projektu jest możliwość poszerzania wiedzy i horyzontów w zakresie obranych zawodów . Dzięki stażom zawodowym w krajach Unii Europejskiej, uczniowie mają szanse zdobywać nowe kompetencje i doświadczenie w zawodzie. Partnerem projektu jest m.in. Braga Mob Tiago Costa.

Natalia Nienartowicz podczas prac konstrukcyjnych minisatelity.

Taki wyjazd to bardzo ciekawa forma nauki. Pobyt w obcym kraju, oprócz praktyki to również zwiedzanie. To wszystko oczywiście bezpłatnie oprócz tego uczestnicy otrzymują kieszonkowe. Jest więc o co zabiegać. Wszystko oczywiście sfinansowane ze środków Unii Europejskiej.

Wcześniejsze edycje takich wyjazdów cieszyły się ogromną popularnością. Jedna z uczestniczek w zawodzie fryzjer, tak wspominała praktyki: – Dla mnie było to coś nowego, ekscytującego. Byłyśmy z koleżankami w Niemczech. Zobaczyłyśmy, jak tam funkcjonują zakłady fryzjerskie. Jakie klientki mają upodobania. Porozumiewałyśmy się trochę po niemiecku, po angielsku. Były różne zabawne sytuacje. Miło wspominam tamten czas. Zawsze łatwiej będzie, choćby na jakiś czas popracować za granicą – dzieliła się wspomnieniami Vanessa.

/Materiały prasowe/

Sprawdź również:

Europejski Tydzień Sportu w Ekonomiku

To już trzecia edycja Biegu Erasmusa w Zespole Szkół Ekonomicznych w Raciborzu. Liczba chętnych przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów…do zawodów stanęło 124 uczniów w czteroosobowych sztafetach.  Na starcie pojawiła się także drużyna nauczycieli. Pogoda...

czytaj dalej
Bądź na bieżąco!

Bądź na bieżąco!

Nie przegap informacji o zbliżających się wydarzeniach, nowych materiałach wideo, rankingach szkół i kursach. Zostaw nam swój e-mail!

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!

Share This