Uczniowie z Jastrzębia uczyli się w Hiszpanii, Włoszech i Portugalii

nauka, praca

Autor: redakcja

17 sierpnia 2022

Uczniowie trzecich klas technikum z Jastrzębia-Zdroju skorzystali z możliwości odbycia praktyk zawodowych w ramach projektu Unii Europejskiej Erasmus+ PO WER „Zadbaj o swoją przyszłość – zagraniczne stażu uczniów CKZ”. Byli na praktykach w Portugalii, Hiszpanii i Włoszech.

Natalia Nienartowicz podczas prac konstrukcyjnych minisatelity.

Mowa o uczniach trzecich klas technikum, kształcących się w zawodach : technik analityk, technik elektryk, technik informatyk oraz technik mechatronik. Projekt ten realizowany był przez Centrum Kształcenia Zawodowego w Jastrzębiu-Zdroju w latach 2019-2022 i objął głównie uczniów Zespołu Szkół nr 6 a także zespołu Szkół nr 5 w Jastrzębiu-Zdroju. W tym okresie wzięło w nim udział 52 uczniów, którzy mieli okazję zrealizować miesięczne praktyki zawodowe w Portugalii (okolice Porto) , Hiszpanii (Walencja) oraz we Włoszech (Bolonia).

Nie obyło się przy tym bez komplikacji, jakie spowodował wybuch pandemii COVID-19. Na szczęście udało się uniknąć istotnych problemów z tym związanych i doprowadzić do szczęśliwego zakończenia projektu z końcem roku szkolnego 2021/2022.

Udział w projekcie to, poza możliwością zdobycia doświadczeń zawodowych w ramach staży u zagranicznych pracodawców, także możliwość zapoznania się z kulturą i historią innych narodów a także poznanie piękna innych krajów.

Natalia Nienartowicz podczas prac konstrukcyjnych minisatelity.

Niezapomnianych wrażeń dostarczyło mieszkanie nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego w Esposende czy codzienne obcowanie z zabytkami Walencji lub Bolonii. W ramach programu kulturalnego uczestnicy mieli możliwość poznania podstaw języka portugalskiego, hiszpańskiego i włoskiego. I przede wszystkim odwiedzenia przepięknych miejsc i miast takich jak Porto, Braga, Fatima, Bolonia, Florencja, Wenecja, Walencja i wiele innych.

– Ale to także test dojrzałości uczestników projektu polegający na sprawdzeniu umiejętności komunikacji w obcym języku, radzenia sobie z codziennymi obowiązkami i samodzielnego funkcjonowania poza domem rodzinnym. I te doświadczenia to chyba największa wartość tego typu projektów. Należy mieć nadzieję, że będą one procentować w dorosłym życiu wszystkich uczestników projektu i życzyć innym, aby mieli okazję skorzystać z takiej możliwości w przyszłości – informują w Centrum Kształcenia Zawodowego.

Sprawdź również:

Europejski Tydzień Sportu w Ekonomiku

To już trzecia edycja Biegu Erasmusa w Zespole Szkół Ekonomicznych w Raciborzu. Liczba chętnych przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów…do zawodów stanęło 124 uczniów w czteroosobowych sztafetach.  Na starcie pojawiła się także drużyna nauczycieli. Pogoda...

czytaj dalej
Bądź na bieżąco!

Bądź na bieżąco!

Nie przegap informacji o zbliżających się wydarzeniach, nowych materiałach wideo, rankingach szkół i kursach. Zostaw nam swój e-mail!

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!

Share This