Kalimera i Buenos Dias – tak witają swoich pracodawców uczniowie CKZiU nr 1 w Raciborzu

nauka, praca

Zagraniczne praktyki uczniów to wyzwanie, ale również wielka przygoda życiowa.

Autor: Wojtek Żołneczko

23 maja 2022

Góry, wulkany i… dobra kadra

Czterogwiazdkowy Hotel Catalonia Punta Del Rey w miejscowości Las Caletillas to miejsce, w którym technicy hotelarstwa oraz technicy żywienia i usług gastronomicznych odbywają miesięczną praktykę zawodową.

Umiejętność odnalezienia się w nowych warunkach, nawiązanie współpracy z zespołem stanowiącym profesjonalną obsługę dużego, międzynarodowego hotelu – oto wyzwania, z jakimi przyszło się zmierzyć młodym ludziom, uczestnikom projektu „Twój krok do europejskiej kariery zawodowej” realizowanego ze środków programu Erasmus+.

– Uczymy się od profesjonalnej i dobrze zorganizowanej kadry – mówią zadowoleni uczestnicy praktyk. Dodatkową wartością wyjazdu na Teneryfę jest poznawanie kultury, zwyczajów oraz pięknych zakątków hiszpańskiej wyspy.

Uczniowie dotychczas mieli okazję zobaczyć wąwóz Masca, wulkan Teide, góry Anaga, klify Los Gigantes oraz miasta Puerto de la Cruz, Santa Cruz i La Orotava.

Natalia Nienartowicz podczas prac konstrukcyjnych minisatelity.

Projektują, remontują, uprawiają, sadzą

Technicy budownictwa, architektury krajobrazu oraz agrobiznesu realizują praktyki na Cyprze. Przygodę zaczęli w Pafos, potem udali się do Limassol, drugiego największego miasta na wyspie – miejsca pobytu i praktyk. Weekend był czasem na zapoznanie się z okolicą.

Pierwszy dzień pracy miał charakter informacyjny i zapoznawczy. Po prezentacji i omówieniu najważniejszych zasad, uczniowie udali do swych miejsc praktyk. Początkowo trochę zaniepokojeni, zastanawiający się czy sprostają oczekiwaniom, barierze językowej, ale z biegiem czasu swobodniej i z większą pewnością podchodzili do pracy.

Technicy agrobiznesu poznali Aliego – szefa, rolnika na Cyprze z dużym gospodarstwem poza miastem, uprawiającego różne warzywa, w które zaopatruje pobliskie sklepy.

Obie grupy techników architektury krajobrazu pracują w szkółkach z roślinami, zajmując się nie tylko zielenią, ale także obsługą klientów.

Technicy budownictwa remontują oraz pracują w biurze architektonicznym w centrum Limassol. Zajmują się projektowaniem budynków i ich otoczeniem.

Uczniowie odwiedzili zachodnią część wyspy w pobliżu Pafos, gdzie mieli okazję zobaczyć „Grobowce królów”, malownicze klify z jaskiniami wodnymi i lazurową wodą. Atrakcją był także wrak statku przy jednym z brzegów. Zwieńczeniem wyjazdu był pobyt na pięknej plaży Coral Bay.

Druga z wycieczek zabrała ich na przeciwległy kraniec wyspy do Ayia Napa – najdalej wysuniętego punktu na południowy wschód greckiej części Cypru. Tam, w Parku Narodowym, zobaczyli jeszcze ładniejsze krajobrazy, malownicze jaskinie wodne oraz piękne plaże o niesamowitym miękkim, białym piasku w zatoce Nissi.

Natalia Nienartowicz podczas prac konstrukcyjnych minisatelity.

Niezapomniane przeżycia z Teneryfy i Cypru, nowe znajomości, inna kultura i wspaniała atmosfera to coś, co pod koniec miesiąca ciężko będzie zostawić za sobą. Całe szczęście ten czas zostanie zapamiętany na długo.

Praktyki zawodowe na Cyprze są realizowane w ramach projektu „Z nowymi kompetencjami w przyszłość zawodową – CKZiU nr 1 w Raciborzu” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Natalia Nienartowicz podczas prac konstrukcyjnych minisatelity.
źródło: CKZiU nr 1 w Raciborzu, oprac. ż

Sprawdź również:

Europejski Tydzień Sportu w Ekonomiku

To już trzecia edycja Biegu Erasmusa w Zespole Szkół Ekonomicznych w Raciborzu. Liczba chętnych przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów…do zawodów stanęło 124 uczniów w czteroosobowych sztafetach.  Na starcie pojawiła się także drużyna nauczycieli. Pogoda...

czytaj dalej
Bądź na bieżąco!

Bądź na bieżąco!

Nie przegap informacji o zbliżających się wydarzeniach, nowych materiałach wideo, rankingach szkół i kursach. Zostaw nam swój e-mail!

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!

Share This