Uczniowie CKZiU nr 1 w Raciborzu szykują się do wyjazdu na Cypr i Teneryfę

nauka, praca

Wyjazdy na zagraniczne praktyki zawodowe są organizowane w CKZiU nr 1 od lat. Fot. arch. szkoły.

Autor: Wojtek Żołneczko

25 kwietnia 2022

A gdyby tak zostawić na chwilę naukę w Polsce i wyjechać na zagraniczny staż zawodowy? W CKZiU nr 1 w Raciborzu to możliwe. Już tylko parę dni dzieli uczniów Centrum od wyjazdu na skąpane słońcem europejskie wyspy.

Dwie grupy uczniów klas trzecich Technikum nr 2, którzy pomyślnie przeszli proces rekrutacyjny i zostali zakwalifikowani do udziału w projekcie wyjedzie pod koniec kwietnia na miesięczne staże zagraniczne. Podczas gdy ich koleżanki i koledzy będą realizować praktyki zawodowe w polskich przedsiębiorstwach, uczestnicy projektów odbędą staże na południu Cypru i na Teneryfie w przedsiębiorstwach zgodnych z kierunkiem kształcenia.

Natalia Nienartowicz podczas prac konstrukcyjnych minisatelity.

Technicy arch. krajobrazu, budownictwa i agrobiznesu będą praktykować na Cyprze

Grupa 21 uczniów uczących się w zawodach: technik architektury krajobrazu, technik budownictwa oraz technik agrobiznesu będzie zdobywać doświadczenie zawodowe w Limassol na Cyprze jako uczestnicy projektu „Z nowymi kompetencjami w przyszłość zawodową – CKZiU nr 1 w Raciborzu” realizowanego w ramach akredytacji, którą szkoła uzyskała w ubiegłym roku.

Ponadto, w trakcie stażu dla uczestników zaplanowano udział w bogatym programie kulturowym, który obejmuje wycieczki m.in. do Paphos, Triliklini, Ayia Napa i na przylądek Cape Greco oraz do Fasouri Waterpark.

Natalia Nienartowicz podczas prac konstrukcyjnych minisatelity.

Technicy hotelarstwa, żywienia i usług gastronomicznych lecą na Teneryfę

W 4* hotelu na Teneryfie będzie doskonalić swoje umiejętności zawodowe 18-osobowa grupa przyszłych techników hotelarstwa i techników żywienia i usług gastronomicznych.

Uczniowie – uczestnicy projektu „Twój krok do europejskiej kariery zawodowej” oprócz zadań zawodowych w ramach programu kulturowego odbędą podróż dookoła Teneryfy, zwiedzając Garachico, Maskę, La Lagunę, Puerto de la Cruz. Innymi atrakcjami będzie pobyt w słynnych parkach rozrywki: Loro Park i Siam Park. Oprócz tego będą się wspinać na wulkan Teide i plażować nad Oceanem Atlantyckim.

Natalia Nienartowicz podczas prac konstrukcyjnych minisatelity.

Trzy miesiące przygotowań

Od lutego uczniowie brali udział w przygotowaniu pedagogiczno-językowo-kulturowym. Uczestnicy wzięli udział

w przygotowującym kursie języka hiszpańskiego/greckiego, angielskiego a także przygotowaniu psychologiczno-pedagogicznym mającym pomóc im w odnalezieniu się w obcej kulturze. Zaplanowano również spotkanie z przedstawicielem Policji, na którym zostaną poruszone zagadnienia bezpieczeństwa podczas pobytu poza granicami Polski.

Wyjazd na zagraniczne praktyki pozwoli uczniom zdobyć cenne doświadczenie zawodowe, porównać metody pracy w kraju i za granicą, zetknąć się z nowymi technologiami i metodami pracy, a także poznać nowy kraj, jego kulturę i rozwinąć umiejętności językowe. Dla przyszłych pracodawców uczniów Centrum udział w zagranicznych praktykach zawodowych jest to jasny sygnał, że potencjalny pracownik ma doświadczenie w pracy w międzynarodowym środowisku, jest otwarty na uczenie się nowych rzeczy, elastyczny i nie boi się zaryzykować.

Natalia Nienartowicz podczas prac konstrukcyjnych minisatelity.

Zdobyte przez uczniów i nauczycieli kompetencje zostaną potwierdzone odpowiednimi certyfikatami.

Projekt „Z nowymi kompetencjami w przyszłość zawodową – CKZiU nr 1 w Raciborzu” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Projekt Twój krok do europejskiej kariery zawodowej” jest w pełni finansowany z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) w ramach projektu „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” na zasadach Programu Erasmus+.

źródło: CKZiU nr 1 w Raciborzu

Sprawdź również:

Europejski Tydzień Sportu w Ekonomiku

To już trzecia edycja Biegu Erasmusa w Zespole Szkół Ekonomicznych w Raciborzu. Liczba chętnych przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów…do zawodów stanęło 124 uczniów w czteroosobowych sztafetach.  Na starcie pojawiła się także drużyna nauczycieli. Pogoda...

czytaj dalej
Bądź na bieżąco!

Bądź na bieżąco!

Nie przegap informacji o zbliżających się wydarzeniach, nowych materiałach wideo, rankingach szkół i kursach. Zostaw nam swój e-mail!

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!

Share This