Dzień otwarty w CKZiU nr 2 Mechanik, czyli konkrety i pasja

nauka, praca

Agnieszka Wilczek i Grzegorz Klon cieszą się, że w „Mechaniku” mogą rozwijać swoje zainteresowania techniczne.

Autor: Wojtek Żołneczko

1 kwietnia 2022

Największa szkoda powiatu raciborskiego zaprasza ósmoklasistów na wirtualny dzień otwarty. Uczniowie mogą przekonać się, że kształcenie tutaj odbywa się w nowoczesnych warunkach, a wiedzę teoretyczną i praktyczną przekazują pasjonaci.

Zawody potrzebne dziś i jutro

Wirtualny dzień otwarty w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Mechanik” w Raciborzu rozpoczyna się od wizyty w pracowniach zawodowych. Nauczyciel Marcin Doczumiński prezentuje pracownię elektryczną, gdzie technicy elektrycy i elektrycy poznają zagadnienia związane z montażem, naprawą oraz eksploatacją maszyn i urządzeń elektrycznych.

Przewodnikami po pracowniach mechatronicznych są nauczyciele Sebastian Kretek i Marcin Szczygielski. Uczniowie uczą się w nich montażu i uruchamiania układów pneumatycznych i elektrycznych, a także programowania sterowników maszyn przemysłowych. – Na rynku jest bardzo dużo propozycji pracy dla mechatroników, bo zakłady przemysłowe wykorzystują linie automatyczne – wyjaśniają nauczyciele.

Nauczyciel Leszek Kuzdrowski prezentuje ósmoklasistom pracownię obróbki skrawaniem, wyposażoną w konwencjonalne tokarki, frezarki i szlifierki. Tutaj kształcą się technicy mechanicy oraz operatorzy obrabiarek skrawających.

Z kolei Marcin Kotwica prezentuje pracownię obrabiarek sterowanych numerycznie (CNC).

Zawód nie jest ciężki, nie jest trudny. To nie jest tak, że człowiek musi się umazać po łokcie w smarach. Wręcz przeciwnie, pracuje we właściwych, przyjaznych warunkach. Absolwenci znajdują zatrudnienie w zasadzie od ręki. Warto wykorzystać czas i wykształcić się w tym zawodzie
– mówi M. Kotwica.

Pracownia OZE to miejsce kształcenia techników urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Uczniowie, którzy wybrali ten profil, uczą się montażu oraz eksploatacji urządzeń i systemów OZE. – Odchodzimy od spalania węglowodorów, będziemy całkowicie przechodzili na OZE stąd zapotrzebowanie na fachowców w tej branży będzie bardzo duże – mówi nauczyciel Janusz Matyja.

Nauczyciel Konrad Hajdasz opowiada natomiast o wymianach zagranicznych oraz uczestnictwie szkoły w programie Erasmus+. Uczniowie „Mechanika”, tak jak uczniowie pozostałych szkół, od lat uczestniczą w tym programie, zdobywając doświadczenie zawodowe w zagranicznych przedsiębiorstwach.

Szkoła, która się wyróżnia

Następnie ósmoklasiści przenoszą się do studia Nowin, gdzie gośćmi redaktora naczelnego „Nowin Raciborskich” Mariusza Weidnera są uczniowie „Mechanika” Agnieszka Wilczek i Grzegorz Klon. Agnieszka, który uczy się na profilu technik informatyk, przyznaje, że na początku nie brała pod uwagę „Mechanika”, ale szkołę zareklamował jej brat. – Później miałam okazję być na pokazach „Mechanika”, poznać uczniów, którzy tworzą swoje projekty i pomyślałam, że ta szkoła wyróżnia się na tle innych, że oni tworzą coś realnego i wyjątkowego – mówi Agnieszka i dodaje, że wbrew stereotypom, do „Mechanika” chodzi coraz więcej dziewczyn.

Grzegorz Klon jest tegorocznym maturzystą. Do egzaminu dojrzałości zostało zaledwie kilka tygodni. – Teraz myślimy już o studiach, o tym gdzie iść, jak kontynuować to, czego się tutaj nauczyliśmy. Nie ukrywam, że będzie mi brakowało „Mechanika”, tych wielu projektów, które współtworzyłem. Włożyliśmy w to masę pracy – mówi uczeń, który razem z kolegami wykonał m.in. mapę do gry Minecraft odwzorowującą „Mechanik”. Grzegorz dodaje, że dla niego wybór „Mechanika” była logiczną konsekwencją zainteresowań, które posiada. Nie zawiódł się w swoich rachubach, bo szkoła pomogła mu rozwijać się w tym, co lubi najbardziej czyli elektronice.

Natalia Nienartowicz podczas prac konstrukcyjnych minisatelity.

Pracownie na bis

Pracownia OZE to miejsce kształcenia techników urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Uczniowie, którzy wybrali ten profil, uczą się montażu oraz eksploatacji urządzeń i systemów OZE. – Odchodzimy od spalania węglowodorów, będziemy całkowicie przechodzili na OZE stąd zapotrzebowanie na fachowców w tej branży będzie bardzo duże – mówi nauczyciel Janusz Matyja.

Nauczyciel Konrad Hajdasz opowiada natomiast o wymianach zagranicznych oraz uczestnictwie szkoły w programie Erasmus+. Uczniowie „Mechanika”, tak jak uczniowie pozostałych szkół, od lat uczestniczą w tym programie, zdobywając doświadczenie zawodowe w zagranicznych przedsiębiorstwach.

Następnie ósmoklasiści przenoszą się w ramach dnia otwartego do kolejnych pracowni zawodowych. Nauczyciel Andrzej Miketa pokazuje pracownię podstaw konstrukcji maszyn i mechaniki, w której kształcą się m.in. mechanicy samochodowi. Wyjaśnia, że zdobycie tego zawodu umożliwia pracę w warsztatach naprawczych, autoryzowanych serwisach obsługi, przedsiębiorstwach transportowych. Stanowi też bazę dla rozpoczęcia własnej działalności w tym obszarze. Uczniowie mają status pracowników młodocianych. Przez dwa lata chodzą do szkoły przez 3 dni w tygodniu, a pozostałe 2 poświęcają na naukę zawodu u pracodawców. W trzeciej klasie proporcja zmienia się i uczniowie 3 dni spędzają u pracodawców, natomiast do szkoły chodzą tylko 2 dni w tygodniu – Zachęcamy wszystkich, którzy interesują się motoryzacją, aby podjęli naukę w tym kierunku – mówi A. Miketa.

Nauczyciel Andrzej Surma prezentuje pracownię komputerową. To główne miejsce kształcenia techników informatyków. – To popularny, oblegany i atrakcyjny zawód – mówi.

Z kolei nauczyciel Marek Gieroń prezentuje pracownię elektroniczną, w której technicy elektronicy poznają zagadnienia związane z montażem, instalacją, diagnostyką i eksploatacją urządzeń elektronicznych. Po tym kierunku uczniowie bez trudu zamontują antenę satelitarną, alarm czy układ dozorowy (monitoring).

Każdy absolwent będzie usatysfakcjonowany wiedzą, którą tu zdobędzie i karierą, jaka na niego czeka
– mówi Marek Gieroń.

Lekcje w pracownia projektowania CAD/CAM prowadzi Szymon Kuźmiński. Trafiają tu uczniowie takich kierunków jak technik mechanik, technik mechatronik, ślusarz, czy operator obrabiarek skrawających. To czego się tutaj uczą, jest wykorzystywane w szeroko pojętym przemyśle (przemysł maszynowy, motoryzacyjny, a nawet spożywczy).

Co robią absolwenci?

Szkoła szczyci się swoimi absolwentami. Znajdują pracę w branżach, w których się kształcili oraz poszerzają wiedzę i umiejętności na studiach politechnicznych. Niektórzy zatrudniają się w nietuzinkowych miejscach. Marek Pielczyk pracuje obecnie w branży telewizyjnej, obsługując takie wydarzenia jak zawody w skokach narciarskich, Konkurs Chopinowski, Teatr Telewizji. Miejscem i jednocześnie narzędziem jego pracy jest… wóz transmisyjny za 20 mln euro.

– Wybór tej szkoły to jedna z najlepszych decyzji w moim życiu – mówi Mateusz Tymoszewski, absolwent „Mechanika” sprzed pięciu lat.

Z kolei Mateusz Tomala pracuje dziś na drugim końcu świata jako mechanik w polskiej stacji antarktycznej.

Ewa Zielonka ukończyła „Mechanik” na profilu technik informatyk. – To miejsce z duszą i tradycją. Ma niebanalną kadrę nauczycielską, którą można długo wspominać. Każdy nauczyciel to świetny pedagog i pasjonat. Jeśli oczekujesz od szkoły czegoś więcej niż tylko przejścia przez materiał, to dobrze trafiłeś – mówi absolwentka CKZiU nr 2.

Najciekawsze miejsca w szkole

Następnie uczniowie „Mechanika” przedstawiają pięć ulubionych miejsc w ich szkole: automat do kawy (oaza dla zmęczonych nocną grą w internecie), sklep ze zdrową żywnością (trzeba mieć dużo siły), szkolny radiowęzeł (relaks przed wysiłkiem), siłownia (budujemy się nie tylko mentalnie) oraz szkolny skwerek (ładujemy baterie na kolejne lekcje).

Swoją „piątkę” przedstawia też dyrektor Sławomir Janowski. Oprócz nowoczesnych pracowni zawodowych wymienia również swój gabinet, czyli miejsce podejmowania najważniejszych decyzji oraz „pasjonujących spotkań z uczniami”.

Dzień otwarty w „Mechaniku” kończy Tydzień Dni Otwartych w szkołach Powiatu Raciborskiego. – Cieszę się, że mogliśmy wspólnie spędzić te pięć dni – mówi wicestarosta Marek Kurpis na zakończenie, życząc ósmoklasistom spotkania, w którejś z zaprezentowanych szkół w nowym roku szkolnym.

Zapis live z Dnia Otwartego w CKZiU nr 2 w Raciborzu, możecie zobaczyć tutaj:

Natalia Nienartowicz podczas prac konstrukcyjnych minisatelity.
Natalia Nienartowicz podczas prac konstrukcyjnych minisatelity.
Natalia Nienartowicz podczas prac konstrukcyjnych minisatelity.

Sprawdź również:

Europejski Tydzień Sportu w Ekonomiku

To już trzecia edycja Biegu Erasmusa w Zespole Szkół Ekonomicznych w Raciborzu. Liczba chętnych przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów…do zawodów stanęło 124 uczniów w czteroosobowych sztafetach.  Na starcie pojawiła się także drużyna nauczycieli. Pogoda...

czytaj dalej
Bądź na bieżąco!

Bądź na bieżąco!

Nie przegap informacji o zbliżających się wydarzeniach, nowych materiałach wideo, rankingach szkół i kursach. Zostaw nam swój e-mail!

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!

Share This