Dzień otwarty w Zespole Szkół Ekonomicznych w Raciborzu, czyli siedem kierunków kształcenia do wyboru

nauka, praca

Karolina Wiertelorz po ukończeniu „Ekonomika” chce studiować zaocznie prawo w biznesie lub psychologię i jednocześnie pracować. O połączeniu pracy ze studiami myśli również Michał Kiner. – Chcę pracować i studiować na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji – mówi Michał.

Autor: Wojtek Żołneczko

30 marca 2022

Nowe kierunki

„Ekonomik” nie stoi w miejscu i wzbogaca swoją ofertę edukacyjną o nowe profile kształcenia: technik grafiki i poligrafii cyfrowej oraz technik spedytor z dodatkowymi lekcjami przygotowania mundurowego.

– Technik grafiki i poligrafii cyfrowej to nowy kierunek skierowany do pasjonatów tworzenia graficznego na komputerze. Technik spedytor z dodatkowymi godzinami z przygotowania mundurowego otwieramy w porozumieniu z raciborską policją i strażą pożarną. To oferta dla osób, które wiążą swoją przyszłość z szeroko pojętą pracą w służbach mundurowych – mówi Paweł Ptak, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Raciborzu.

Idźcie do „Ekonomika”, nie pożałujecie

Do wyboru „Ekonomika” przekonują ósmoklasistów również Karolina Wiertelorz i Michał Kiner. Oboje goszczą w studiu Nowin, gdzie rozmawia z nimi redaktor naczelny „Nowin Raciborskich” Mariusz Weidner. To wciąż młodzi ludzie, którzy cztery lata temu znajdowali się dokładnie w tym samym miejscu, co tegoroczni ósmoklasiści. Tak samo jak oni, zastanawiali się, do której szkoły iść. Skąd wziął się ich pomysł na „Ekonomik”?

– Z opowieści znajomych, starszych kolegów. Pomogły też Festiwalu Perspektyw i Dni Otwarte. Można było na żywo zobaczyć, jak wygląda szkoła, jacy są nauczyciele, jakie są relacje między uczniami i nauczycielami – mówi Karolina.

Znajomi i rodzina Michała mówili mu: Idź do „Ekonomika”, będzie fajnie. – No i nie mylili się – mówi Michał, dziś uczeń IV klasy o profilu technik logistyk. Michała nie trzeba było długo przekonywać. Już wtedy chciał związać swoją przyszłość z logistyką i dlatego wybrał właśnie tę szkołę i ten kierunek.

Natalia Nienartowicz podczas prac konstrukcyjnych minisatelity.

Kierunki i perspektywy

Następnie ósmoklasiści wyruszają w wirtualną wędrówkę po najstarszej szkole w Raciborzu. W rolę przewodników wcielaja się uczniowie „Ekonomika”. – Na kierunku technik reklamy uczymy się jak tworzyć wizualizację firmy i reklamy. Korzystamy z takich programów jak Corel, Adobe Illustrator i Adobe Photoshop – mówi Leticia i wylicza kierunki studiów, w których technicy reklamy doskonale się odnajdą: studia artystyczne, marketing, public relations.

Przygotowanie materiałów do druku, znajomość nowoczesnego oprogramowania oraz maszyn drukarskich, przygotowanie materiałów do druku – tego wszystkiego nauczą się z kolei technicy grafiki i poligrafii cyfrowej.

O klasie mundurowej na kierunku technik spedytor opowiada nauczycielka Katarzyna Luterek. – Uczniowie po zdobyciu zawodu, jeśli będa chcieli związać przyszłość z pracą w służbach mundurowych, dostaną dodatkowe punkty w procesie rekrutacji – mówi nauczycielka.

Uczeń Mateusz Sychterz wyjaśnia z kolei, że praca logistyka polega na koordynacji łańcucha dostaw produktów od punktu produkcji do punktu odbioru/konsumpcji. – Logistycy znajdują zatrudnienie w handlu, usługach, spedycji. To kierunek z przyszłością, gwarantuje bardzo dobre zarobki – podkreśla Mateusz.

Karolina Porwoł opowiada o tym, czego uczą się technicy handlowcy. Kasy fiskalne, wagi, dokumenty magazynowe, platformy biznesowe, w tym do prowadzenia własnej działalności gospodarczej – wszystko to opanowują w trakcie nauki w „Ekonomiku”. Na tym kierunku uczą się również Paweł i Dawid. To uczniowie, którzy symulację biznesową Rewas poznali na wylot. Prowadząc wirtualny klub fitness pokonali konkurencję z całej Polski i wygrali konkurs organizowany przez producenta tego oprogramowania. – Nam się udało. Może i wam się uda – mówią uczniowie.

Oprócz omówionych powyżej, w „Ekonomiku” działają również kierunki technik ekonomista i technik rachunkowości.

Zwolnieni z teorii

Atutem, który wiele mówi o twórczym klimacie panujących w szkole jest udział uczniów w programie „Zwolnieni z teorii”. Uczniowie „Ekonomika” realizują w ramach tego programu własne projekty o społecznym charakterze: popularyzują czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży, promują język i kulturę śląską, przekonują do dbania o środowisko, uczą jak zadbać o własne bezpieczeństwo w internecie, czy też zachęcają do aktywności fizycznej i ruchu na świeżym powietrzu.

Jednym ze wspomnianych projektów są „Godki starej ciotki”. Stoją za nim Oliwia Stroka i Kamila Krybus. Pisaliśmy o nich w artykułach:

Zagraniczne praktyki

Młodzież „Ekonomika” chwali sobie możliwość wyjazdu na zagraniczne praktyki zawodowe w ramach programu Erasmus+.

Klaudia praktykowała w studiu fotograficznym w Sewilli, natomiast Wojtek w magazynie Brico Depot.

– Nauczyłam się jak prowadzić studio fotograficzne, organizować profesjonalne sesje zdjęciowe – produktowe czy rodzinne – mówi Klaudia.

– Prowadziłem kontrole jakościowo-ilościowe – mówi z kolei Wojtek.

Dlaczego warto wybrać „Ekonomik”?

Na zakończenie uczniowie i absolwenci „Ekonomika” raz jeszcze mówią o atutach tej szkoły, które warto wziąć pod uwagę w trakcie naboru. – Wysoki poziom, interesujące kierunki, nauczyciele, nigdy nie jest nudno – podkreślają uczennice pierwszej klasy na kierunku technik logistyk.

– Uwierzcie mi, że nie mogłam lepiej trafić. „Ekonomik” daje tyle możliwości rozwoju. Dzięki tej szkole mogę dziś studiować na mojej wymarzonej uczelni, na wymarzonym kierunku – mówi z kolei Karolina, absolwentka ZSE na kierunku technik reklamy.

– Skończyłem szkołę rok temu na kierunku logistyka. Nie pracuję dziś w zawodzie. Pracuję w handlu międzynarodowym. „Ekonomik” pomógł mi zdobyć dużą wiedzę ogólną i przygotował do wejścia w środowisko, w którym teraz pracuję – mówi Kuba, który zawodowo zajmu się wejściem Eko-Okien na rynek amerykański. – „Ekonomik” to tego typu miejsce, w którym można się nauczyć więcej niż tylko program szkolny – podkreśla absolwent szkoły.

Zapis live z Dnia Otwartego w ZSE w Raciborzu, możecie zobaczyć tutaj:

Natalia Nienartowicz podczas prac konstrukcyjnych minisatelity.
Natalia Nienartowicz podczas prac konstrukcyjnych minisatelity.

Sprawdź również:

Europejski Tydzień Sportu w Ekonomiku

To już trzecia edycja Biegu Erasmusa w Zespole Szkół Ekonomicznych w Raciborzu. Liczba chętnych przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów…do zawodów stanęło 124 uczniów w czteroosobowych sztafetach.  Na starcie pojawiła się także drużyna nauczycieli. Pogoda...

czytaj dalej
Bądź na bieżąco!

Bądź na bieżąco!

Nie przegap informacji o zbliżających się wydarzeniach, nowych materiałach wideo, rankingach szkół i kursach. Zostaw nam swój e-mail!

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!

Share This