Dzień otwarty w II LO w Raciborzu. Co sprawia, że uczniowie zakochują się w tej szkole?

nauka, praca

Autor: Wojtek Żołneczko

29 marca 2022

TikTok i Julki do sześcianu

TikTokowy styl, muzyka, uśmiechnięta i pomysłowa młodzież to najlepsza reklama szkoły, która od kilku lat szczyci się najwyższym wskaźnikiem zdawalności matury w powiecie raciborskim. Na początek to co najważniejsze, czyli przegląd kierunków kształcenia.

Klasę matematyczno-fizyczną zapamiętamy dzięki „Julkom do sześcianu”, a także ich koleżankom i kolegom. – Po mat-fizie możesz iść na każdy kierunek studiów, jaki sobie wymarzysz – przekonują uczniowie. Standardowo klasy mat-fiz w II LO oznaczone są literą „A”. – A, bo to klasa ambitna, zdeterminowana by osiągnąć swoje cele i marzenia – słyszą ósmoklasiści. Kształcenie w tej klasie zakłada rozszerzony program nauczania z matematyki, fizyki oraz języka angielskiego.

Klasa biologiczno-chemiczna, czyli popularny biol-chem oznacza wybór rozszerzeń z biologii, chemii oraz języka angielskiego. – Wszystkie te przedmioty uzupełniają się – mówią Emilia i Nadia, opowiadając o swoich zainteresowaniach, od chirurgii po weterynarię. – Po biol-chemie możecie iść na studia medyczne, farmację lub psychologię – dodają uczniowie tej klasy i podkreślają, że na lekcjach teoria łączy się z praktyką w postaci doświadczeń i projektów.

Mat-inf, czyli klasa matematyczno-informatyczna wiąże się z rozszerzonym programem nauczania matematyki, informatyki oraz języka angielskiego.

– To bardzo przyszłościowy kierunek, który po ukończeniu tej wspaniałej szkoły pozwoli nam budować nowy świat

– mówią Zuzia i Kuba.

Uczniowie przekonują, że mają wspaniałych nauczycieli. – Pan Henryk prowadzi zajęcia informatyki. Wspaniale tłumaczy wszystkie tematy. Reszta nauczycieli potrafi opowiadać lepiej niż na Discovery Channel – słyszą ósmoklasiści.

– Ekonomia, zarządzanie, gospodarka przestrzenna i wiele innych – to potencjalne kierunki studiów, które wymieniają Kinga, Zuzia i Hania, uczennice klasy o profilu matematyczno-geograficznym. Uczą się na poziomie rozszerzonym matematyki, geografii oraz języka angielskiego. – To klasa dla osób, które kochają przyrodę i są ciekawe zjawisk, które w niej zachodzą. Jeśli jesteście ciekawi świata i chcecie poznać go lepiej, zapraszamy – dodają uczennice.

Marlena i Hania prezentują klasę społeczno-prawną, w której rozszerzony program nauczania obejmuje wiedzę o społeczeństwie, język polski oraz język angielski. – Prawo, administracja, psychologia, pedagogika, dziennikarstwo – to kierunki studiów, do których przygotowują się Marlena i Hania wraz z koleżankami i kolegami z klasy.

Szkoła, która przygotuje was do matury i do życia

Kolejny punkt wirtualnego dnia otwartego w II LO to video blogi absolwentów tej szkoły. Oliwia opowiada swoim młodszym kolegom i koleżankom, jak po ukończeniu II LO rozpoczęła studia na kierunku weterynaria, a następnie wyleciała do Wielkiej Brytanii, by specjalizować się w chirurgii małych zwierząt. – Dostałam się na studia wszędzie, gdzie zaaplikowałam. Uważam, że II LO dało mi bardzo dobry start, pozwoliło pracować i studiować za granicą, czuć się tu swobodnie – mówi Oliwia.

Szymon Łopocz, który II LO ukończył w 2015 roku, obecnie robi karierę w świecie finansów. Absolwent II LO pracuje w firmie audytorskiej. Kierowany przez niego zespół specjalistów bada sprawozdania finansowe banków oraz innych instytucji. – Sytuację, w której obecnie się znajduję, zawdzięczam również II LO. To miejsce dla osób, które chcą osiągać wyznaczone cele, rozwijać zainteresowania, zawiązywać przyjaźnie na długie lata. Nauczyciele podchodzą z szacunkiem do każdego ucznia, a lekcje nie są nudne i monotonne – podkresla Szymon.

Absolwentką II LO jest też Judyta Pisarczyk  – obecnie magister sztuki po studiach na Akademii Karola Szymanowskiego w Katowicach. Judyta ma swój zespół jazzowy, nagrała debiutancką płytę i spełnia się w tym, co kocha najbardziej – muzyce.

Arleta zdała maturę w 2010 roku. Po mat-fizie dostała się na Politechnikę Śląską, gdzie studiowała architekturę i urbanistykę. Następnie… porzuciła zawód architekta i weszła w branżę IT. – Liceum to nie tylko wybór profilu klasy. To też ten czas, kiedy kształtują się nasze charaktery. Jeżeli chcecie być przygotowani do matury i do życia, wybierzcie II LO. Jest najlepsze – podkreśla Arleta.

Budujący jest również przykład Doroty, która pomimo młodego wieku jest już doktorem nauk medycznych, wykłada na Śląskim Uniwersytecie Medycznym i jednocześnie kończy specjalizację z chirurgii szczękowej.

– Absolwentów II LO są dziesiątki tysięcy, wśród nich Ania Wyszkoni, były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowski, można byłoby ich wyliczać i wyliczać – podsumowuje tę część dnia otwartego Mariusz Weidner, red. naczelny „Nowin Raciborskich”.

Następnie razem z Julią Pacharzyną i Natanem Neugebauerem zaprasza uczniów na wirtualny spacer po szkole, podczas którego ósmoklasiści mają okazję zajrzeć do nowoczesnych szkolnych pracowni, zobaczyć mapy, rzutniki, teleskopy oraz sprzęt używany podczas doświadczeń. W dynamicznej, tiktokowej prezentacji rzuca się w oczy część poświęcona atutom szkoły, do których uczniowie zaliczają m.in.: ogromny parking, siłownię, kort tenisowy, automat z zimnymi i ciepłymi napojami oraz Witaminki Mickiewicza, czyli szkolne przedsiębiorstwo trudniące się produkcją i sprzedażą naturalnych soków.

Komputery nie zamulają

W rozmowie z Mariuszem Weidnerem Julia opowiada o swoich, jeszcze niesprecyzowanych planach na przyszłość. Uczennica klasy społeczno-prawnej wacha się pomiędzy wyborem dwóch kierunków studiów: prawem lub logopedią ogólną i kliniczną. – Ten drugi kierunek ma charakter humanistyczno-medyczny. Trochę odbiega od tego, czego się teraz uczę, ale jest interesujący. Jeszcze nie wiem, co wybiorę – mówi Julia. Uczennica najbardziej lubi czytać książki o samorozwoju. Jeśli mowa o lekturach, to zaczytuje się w dziełach Williama Shakespeare’a.

Natan jest informatykiem z krwi i kości. Pasję rozbudził w nim kurs programowania, w którym wziął udział jeszcze w podstawówce. – Spodobało mi się to i do dziś to kontynuuję – mówi uczeń. Natan podkreśla, że sprzęt komputerowy w II LO to górna półka. – Jest porządny, nie zamula, można stawiać serwery, programować – dodaje.

Natalia Nienartowicz podczas prac konstrukcyjnych minisatelity.

Języki, wycieczki i wolontariat

Czym jeszcze przekonuje do siebie II LO? Szeroką gamą języków obcych, których można uczyć się w szkole – od angielskiego, przez niemiecki, francuski, rosyjski po hiszpański. Niemniej ważne są atrakcyjne szkolne wycieczki, w tym wyjazdy na narty oraz spływy kajakowe. Uczniowie angażują się w działalność społeczną – pomagają zwierzętom ze schroniska, oddają krew, uczestniczą w happeningach takich jak „Zdążyć przed rakiem”. Nauczyciele doskonale przygotowują do matury, dzięki czemu „Mickiewicz” szczyci się najwyższym wskaźnikiem zdawalności matury spośród wszystkich szkół w powiecie raciborskim (wynosi on 98-99%).

Szkoła jest dumna ze swoich laureatów olimpiad i konkursów przedmiotowych, a także uczniów, którzy rozwijają swoje pasje nie do końca związane ze szkołą – takie jak modeling czy turystyka alpejska. Na tym ostatnim polu wyróżnia się Szymon Warsz, który realizuje projekt Korona Europy dla Miasta Racibórz.  Młody raciborzanin postawił sobie za cel zdobycie najwyższych wzniesień i szczytów w każdym kraju europejskim. Podążając za swoim marzeniem zjeździł już pół Europy, gościł w programach telewizyjnych, buduje swoją markę w internecie.

Ósmoklasisto, pamiętaj!

Na koniec Julia i Natan przypominają ósmoklasistom to, co najważniejsze… Rekrutacja zaczyna się 16 maja. Wniosek składa się elektronicznie, ale „jeśli masz problem, zapraszamy do sekretariatu, na pewno ktoś kompetentny ci pomoże”. Pytania można zadawać również telefonicznie, dzwoniąc na numer 32 415 56 57, a także na szkolnym Instagramie. – Do zobaczenia we wrześniu – kończą prezentację.

– Ci wszyscy uśmiechnięci ludzie nie mogą się mylić. Oni są po prostu zakochani w swojej szkole – podsumowuje dzień otwarty w II LO Mariusz Weidner.

Zapis live z Dnia Otwartego w II LO w Raciborzu, możecie zobaczyć tutaj:

Natalia Nienartowicz podczas prac konstrukcyjnych minisatelity.
Natalia Nienartowicz podczas prac konstrukcyjnych minisatelity.

Sprawdź również:

Europejski Tydzień Sportu w Ekonomiku

To już trzecia edycja Biegu Erasmusa w Zespole Szkół Ekonomicznych w Raciborzu. Liczba chętnych przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów…do zawodów stanęło 124 uczniów w czteroosobowych sztafetach.  Na starcie pojawiła się także drużyna nauczycieli. Pogoda...

czytaj dalej
Bądź na bieżąco!

Bądź na bieżąco!

Nie przegap informacji o zbliżających się wydarzeniach, nowych materiałach wideo, rankingach szkół i kursach. Zostaw nam swój e-mail!

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!

Share This