Wartościowe nagrody dla uczniów i szkół z powiatu raciborskiego. Oto zwycięzcy Festiwalu Perspektyw 2021

festiwal perspektyw, nauka, praca

Starosta Grzegorz Swoboda, wicedyrektor SP 1 w Raciborzu Józefa Kielak, dyrektor SP w Krzanowicach Marcin Obruśnik, dyrektor SP w Tworkowie Aleksandra Wawoczny i prezes Wydawnictwa Nowiny Arkadiusz Gruchot podczas wręczenia nagród w konkursie na najaktywniejszą szkołę Festiwalu Perspektyw.

Autor: redakcja

8 listopada 2021
– Mamy zdolną, świetną młodzież. Młodzi ludzie są naszą przyszłością, dlatego zwiększamy atrakcyjność naszych szkół – mówi starosta Grzegorz Swoboda. 3 listopada starosta Swoboda razem z prezesem Nowin Arkadiuszem Gruchotem wręczyli nagrody najaktywniejszych szkół, klas oraz uczniów w Festiwalu Perspektyw 2021.
Natalia Nienartowicz podczas prac konstrukcyjnych minisatelity.

Dobry wybór, to świadomy wybór – Naszym celem jest dostarczać informacje, żeby uczniowie – uzbrojeni w wiedzę – mogli świadomie wybrać, co chcą robić po szkole podstawowej – mówi Arkadiusz Gruchot, prezes Wydawnictwa Nowiny i zarazem pomysłodawca Festiwalu Perspektyw.

Festiwal Perspektyw to cykliczna impreza, promująca szkolnictwo zawodowe oraz lokalnych pracodawców. W tym roku dzięki Festiwalowi Perspektyw prawie 900 ósmoklasistów z powiatu raciborskiego i okolic zdobyło wiedzę, która już za kilka miesięcy może okazać się bezcenna przy wyborze szkoły ponadpodstawowej.

Natalia Nienartowicz podczas prac konstrukcyjnych minisatelity.

Kto wygrał konkurs?

W trakcie Festiwalu Perspektyw zorganizowaliśmy również konkurs, którego laureaci odebrali nagrody 3 listopada (fotorelacja w dołączonej do artykułu galerii). Oto wyniki konkursu:

Najaktywniejsza szkoła

1. Miejsce Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Powstańców Śląskich w Raciborzu – bon 2500 zł
2. Miejsce Szkoła Podstawowa im. Wł. Broniewskiego w Krzanowicach – bon 2000 zł
3. Miejsce Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Tworkowie – bon 1500 zł

Najaktywniejsza klasa
8b Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kornowacu – bon 1500 zł

Nagrody indywidualne
Jakub Żarski – bon 200 zł
Zofia Twardawa – bon 200 zł
Michał Florek – bon 150 zł
Karolina Brzóska – bon 150 zł
Jakub Gołąbek – bon 100 zł
Zuzanna Bajgier – bon 100 zł

Natalia Nienartowicz podczas prac konstrukcyjnych minisatelity.

Jakub Żarski ze szkoły w Krzanowicach wygrał nagrodę indywidualną – bon o wartości 200 zł. W Festiwalu Perspektyw podobał mu się sposób, w jaki przedstawiono poszczególne kierunki kształcenia w powiatowych szkołach ponadpodstawowych. Choć Jakub jeszcze nie zdecydował, który kierunek wybierze, wie już, że chce kontynuować naukę w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Mechanik”.

Natalia Nienartowicz podczas prac konstrukcyjnych minisatelity.

Zofii Twardawie najbardziej podobała się prezentacja Liceum Sztuk Plastycznych. Uczennica SP 1 w Raciborzu nie zdecydowała jeszcze, do której szkoły i na jaki kierunek zamierza iść po zdaniu egzaminu ósmoklasisty.

Natalia Nienartowicz podczas prac konstrukcyjnych minisatelity.

Fabian Dąbrowski jest przewodniczącym klasy 8b Szkoły Podstawowej w Kornowacu. Razem ze swoimi koleżankami i kolegami wygrali bon o wartości 1500 zł na zakupy w Neonecie. Uczniowie jeszcze nie zdecydowali, na co wydadzą pieniądze. Co o Festiwalu Perspektyw sądzi Fabian? – To bardzo interesujące wydarzenie. Pomaga uczniom dowiedzieć się czegoś więcej o – być może wymarzonej – przyszłej szkole – mówi Fabian. Uczeń z Kornowaca zamierza kontynuować naukę w II LO w Raciborzu. Wciąż waha się między profilem biologiczno-chemicznym oraz społeczno-prawnym. Na zdjęciu odbiera gratulacje z rąk wicestarosty Marka Kurpisa.

Nie trzeba iść na studia, żeby radzić sobie w życiu

– Każda forma doradztwa jest wspierająca dla ucznia, który w wieku 14-15 lat nie do końca wie, co będzie chciał w życiu robić. Festiwal Perspektyw daje szansę pokazania możliwości edukacyjnych w Raciborzu dla uczniów z całego powiatu raciborskiego. Wielu uczniów może nie do końca wiedzieć, jakie mają możliwości kształcenia jeśli chodzi o szkolnictwo zawodowe. Szkolnictwo zawodowe, które w ostatnich latach po trosze zanikało, bo była tendencja, aby wszyscy zdawali maturę i zdobywali wykształcenie ogólne, a przecież część uczniów niekoniecznie musi iść na studia. Może dokonać wyboru wcześniej i doskonale się sprawdzać jako osoba posiadająca zawód i umiejętności poszukiwane na rynku pracy – mówi o Festiwalu Perspektyw Józefa Kielak, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Raciborzu. To właśnie SP 1 w Raciborzu wygrała w tym roku konkurs na najaktywniejszą klasę w ramach Festiwalu Perspektyw.

Natalia Nienartowicz podczas prac konstrukcyjnych minisatelity.

Sprawdź również:

Europejski Tydzień Sportu w Ekonomiku

To już trzecia edycja Biegu Erasmusa w Zespole Szkół Ekonomicznych w Raciborzu. Liczba chętnych przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów…do zawodów stanęło 124 uczniów w czteroosobowych sztafetach.  Na starcie pojawiła się także drużyna nauczycieli. Pogoda...

czytaj dalej
Bądź na bieżąco!

Bądź na bieżąco!

Nie przegap informacji o zbliżających się wydarzeniach, nowych materiałach wideo, rankingach szkół i kursach. Zostaw nam swój e-mail!

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!

Share This