Uczniowie „Mechanika” obserwowali częściowe zaćmienie Słońca. Zrobili to jak zawodowcy

Autor: redakcja
Nakładki na lornetki wydrukowali na drukarce 3D. Osadzili w nich specjalną folię, która eliminuje większość światła słonecznego. Efekt robi wrażenie.

W Raciborzu tylko kilka procent
10 czerwca doszło do zaćmienia Słońca. W Polsce zjawisko było widoczne tylko częściowo. Im dalej na północ, tym większa część tarczy słonecznej była zakryta. Na południu Polski było to kilka procent.
– Maksymalny stopień zaćmienia, który wczoraj można było zaobserwować w Raciborzu, to 6,88%* – mówi Nowinom Natalia Nienartowicz z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Mechanik” w Raciborzu (tegoroczna absolwentka).

Dobrze widać to na zdjęciach, które wykonali uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Mechanik” w Raciborzu. – Zjawisko obserwowaliśmy za pomocą lornetki Celestron SkyMaster 25×70. Oczywiście do okularów lornetki zamocowaliśmy specjalne nakładki (wydrukowane na drukarce 3D), do których przymocowaliśmy folię Baadera, która umożliwiła nam bezpieczną obserwację zaćmienia. Folia Baader eliminuje 99,999% światła słonecznego, dzięki czemu chroni nasze oczy przed utratą wzroku. Dlatego jest bardzo dobrym rozwiązaniem do obserwacji tego typu zjawisk – dodaje N. Nienartowicz.

Finaliści prestiżowego konkursu
Paweł Iwańczyk, Paweł Kubala, Natalia Nienartowicz, Zofia Stachera i Sergiusz Świętochowski to pasjonaci techniki. Biorą udział w prestiżowym konkursie CanSat. Organizatorem przedsięwzięcia jest Europejska Agencja Kosmiczna. Młodzi naukowcy skonstruowali ministaelitę, a następnie zaplanowali misję badawczą dla urządzenia.
W Polsce do rywalizacji przystąpiło 50 zespołów. Do kolejnego etapu zakwalifikowało się 20 drużyn. Do ścisłego finału dostało się 5 ekip – wśród nich są uczniowie „Mechanika”.
Polski finał konkursu rozpocznie się 11 lipca na Pustyni Błędowskiej. W finałach europejskich weźmie udział tylko jedna drużyna z Polski.
* Źródło – komputerowy program astronomiczny do symulacji nieba: Stellarium:

Sprawdź również:
Nie nudzą się w pracy i dobrze zarabiają. W tych niecodziennych zawodach pensje przekraczają 10 tys. zł
Nurkują w wodnych otchłaniach, ryzykują życie w sztormach, pływają w syrenich ogonach, profesjonalnie przytulają i wykonują makijaż na ostatnią drogę życia – osoby specjalizujące się w tych zawodach nie mogą narzekać ani na nudę, ani na zarobki. Mowa o podwodnych...
Studenci nie znajdą pracy? Wakatów ubywa, a te dostępne nie są dla nich
Utrzymanie na studiach kosztuje. Z raportu Związku Banków Polskich „Portfel studenta 2022” wynika, że średnie miesięczne wydatki osoby studiującej w ubiegłym roku przekroczyły 3,1 tys. zł. Młodzi, żeby móc pokryć wszystkie koszty, szukają pracy dorywczej. Najczęściej...
Europejski Tydzień Sportu w Ekonomiku
To już trzecia edycja Biegu Erasmusa w Zespole Szkół Ekonomicznych w Raciborzu. Liczba chętnych przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów…do zawodów stanęło 124 uczniów w czteroosobowych sztafetach. Na starcie pojawiła się także drużyna nauczycieli. Pogoda...