I LO w Raciborzu: nowoczesność oparta na tradycji

nauka, praca

Autor: redakcja

19 maja 2021

Pierwszym Liceum Ogólnokształcącym w Raciborzu przypominać nie trzeba. W końcu, jak powszechnie wiadomo, szkoła ma swoją „prehistorię” związaną z dziejami „królewskiego gimnazjum ewangelickiego”, powołanego rozporządzeniem króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III w 1818 r. i funkcjonującego w budynku dawnego konwentu dominikanów św. Ducha. Ta stojąca na bardzo wysokim poziomie dydaktycznym uczelnia humanistyczna, wiąże się z osobą patrona I Liceum Ogólnokształcącego w Raciborzu – Jana Kasprowicza, ucznia gimnazjum ewangelickiego w latach 1882-83.

Nie dziwota, że status absolwenta 1 LO w Raciborzu to oczywisty powód do dumy. Nasza, ciesząca się należytą estymą, szkoła od początku wzbudzała ogromne zainteresowanie kandydatów, zwłaszcza że uczęszczanie do niej to nie tylko gwarancja uzyskania bardzo dobrych wyników maturalnych, ale i ogromny prestiż, wartość sama w sobie. Zdają sobie z tego doskonale sprawę absolwenci 1LO i wszystkie osoby silnie emocjonalnie związane ze szkołą, będące członkami działającego już od lat Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół I LO. To stowarzyszenie wspiera i inicjuje liczne działania szkoły, troszcząc się przy tym o podtrzymywanie tradycji i historii „Kasprowicza”, poprzez upamiętnianie w kronice ważnych wydarzeń z życia szkoły oraz śledzenie losów jej absolwentów. Ci zaś chętnie powracają w progi swojego liceum, dzieląc się swoją wiedzą, osiągnięciami naukowymi i artystycznymi i wspomnieniami ze szkoły, której z pamięci wykreślić się nie da!

Oczywiście, jak w każdej szkole, w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kasprowicza skutecznie przekazujemy zawartą w podstawach programowych każdego przedmiotu wiedzę, dzięki której uczniowie nabywają stosownych umiejętności i kształtują wynikające z nich kompetencje. Jednak jest jeszcze coś, co dla tej szkoły jest tak naturalne i oczywiste, że aż nie wydaje się konieczne, aby o tym wspominać. Dopiero kiedy tegoroczni absolwenci wyrazili wdzięczność nauczycielom „za słowa, które dodały skrzydeł i pozwalały uwierzyć we własne siły”,  podziękowali „za przykład, jak być mądrym i dobrym człowiekiem”, w kolejnym roku znów stało się jasne, dlaczego ta szkoła cieszy się takim powodzeniem.  Tutaj ciężka praca, nie zmusza do rezygnacji z marzeń, ale służy ich realizacji.

W tym roku zapraszamy przyszłych przyszłych prawników, historyków, politologów, dziennikarzy i filologów, psychologów, twórców i ludzi kultury do klasy o profilu humanistycznym. Niby nie sposób dogodzić wszystkim,  ale wystarczy popatrzeć na listę rozszerzeń, dodatkowych zajęć czy projektów, żeby przyszłe plany kandydatów zaczęły nabierać realnych kształtów. Szkoła oferuje uczestnictwo w zajęciach i w wykładach z pracownikami naukowymi z kręgów zaprzyjaźnionych uczelni i instytucji, np.  prowadzonych przez nauczycieli akademickich Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dzięki temu nauka w naszej szkole splata się z przyszłymi studiami, bo współpraca z uczelniami wyższymi to dla I Liceum Ogólnokształcącego w Raciborzu chleb powszedni.

Profil matematyczny stanowi ofertę nie do odrzucenia dla tych, którzy w przyszłości podejmą studia uniwersyteckie, techniczne, ekonomiczne czy też przyrodnicze. Przyszli matematycy, informatycy, ekonomiści finansiści i inżynierowie z radością znajdą się w klasie, w której oprócz nauki uniwersalnego języka matematyki i wszędobylskiego angielskiego, mogą, jeśli tylko zechcą,  poszerzyć swoją wiedzę z fizyki i geografii. Ta ostatnia gwarantuje uczniom uczestnictwo w zajęciach laboratoryjnych i terenowych, warsztatach i wykładach, prowadzonych przez pracowników naukowych Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej w Kampusie Uniwersytetu Jagiellońskiego

Oczywiście to dopiero połowa oferty. Przyszli lekarze, farmaceuci, biolodzy, biotechnolodzy czy ekolodzy i ci, którym na sercu leży dobro człowieka i natury, oczywiście wybiorą klasę o profilu biologicznym – to najprostszy sposób realizacji swoich przyszłych zamierzeń Potwierdzą to ci, z absolwentów, którzy na tę drogę kiedyś weszli. Tak jak oni, w ramach nauki w Liceum Ogólnokształcącym w przyszły roku znów będzie można wziąć udział  w zajęciach laboratoryjnych w Centrum Badań Transplantacyjnych i Biologii Molekularnej Nowotworów w Centrum Onkologii w Gliwicach w zajęciach laboratoryjnych z zakresu biologii molekularnej prowadzonych przez Studenckie Koło Naukowe Biotechnologów z Politechniki Śląskiej oraz warsztatach i wykładach, prowadzonych przez pracowników naukowych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Jak widać, udział w oferowanych przez szkołę projektach i zajęciach potrafi wydatnie skrócić drogę wiodącą po maturze wprost do wybranej uczelni.

I Liceum Ogólnokształcące w Raciborzu na bieżąco reaguje na zmieniające się potrzeby edukacyjne wynikające z błyskawicznego rozwoju technologicznego i idących za tym szybkich przemian społeczno-gospodarczych. Stąd koncepcja klasy językowo-biznesowej. To w niej spotkają się w nadchodzącym roku przyszli przedsiębiorcy i tłumacze, miłośnicy turystyki, wszyscy nielękający się pracy w międzynarodowym środowisku i marzących o dobrym stanowisku  w korporacji. Wybór tego profilu gwarantuje nie tylko bardzo dobre przygotowanie do egzaminów maturalnych z języka obcego (również w formule dwujęzycznej), ale także do przedmiotów dodatkowych. Kandydatów przyciąga możliwość uzyskania certyfikatów językowych, uczestnictwo w zajęciach prowadzonych przez nauczycieli akademickich Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu, warsztaty językowe w Londynie, spotkania z obcokrajowcami czy też  wyjazdy do Drezna, Berlina czy Wiednia.

Do tego warto dodać, że wszyscy uczniowie mają możliwość zaangażowania się w programy europejskie – Erasmus+ jest właśnie takim atrakcyjnym programem, który otwiera młodzieży naszej szkoły okno na świat.

Naturalna decyzja o nauce w I Liceum Ogólnokształcącym w Raciborzu to dla wielu ósmoklasistów wejście na drogę wiodącą ku spełnieniu marzeń. Kwestią wyboru pozostaje tylko profil klasy, ale to nietrudne, bo tegoroczne profile obejmują szerokie spektrum zainteresowań kandydatów i oferują pełny wachlarz przyszłych możliwości  edukacyjnych i zawodowych.

Na koniec jeszcze sprawa aż nazbyt oczywista, ale dla porządku należy o niej wspomnieć. 1 LO to nie tylko wysoki poziom i zasłużona renoma. To także, a może przede wszystkim, genius loci, niezapomniana, wspaniała atmosfera miejsca, w którym tradycja przeplata się z nowoczesnym podejściem do nauki i otwartością na drugiego człowieka.

/Materiały prasowe/

 

Natalia Nienartowicz podczas prac konstrukcyjnych minisatelity.

Sprawdź również:

Europejski Tydzień Sportu w Ekonomiku

To już trzecia edycja Biegu Erasmusa w Zespole Szkół Ekonomicznych w Raciborzu. Liczba chętnych przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów…do zawodów stanęło 124 uczniów w czteroosobowych sztafetach.  Na starcie pojawiła się także drużyna nauczycieli. Pogoda...

czytaj dalej
Bądź na bieżąco!

Bądź na bieżąco!

Nie przegap informacji o zbliżających się wydarzeniach, nowych materiałach wideo, rankingach szkół i kursach. Zostaw nam swój e-mail!

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!

Share This