Świetne wyniki przyciągają zdolną młodzież

nauka, praca

Autor: Wojtek Żołneczko

23 marca 2021

Trwa Tydzień Dni Otwartych w szkołach podstawowych Powiatu Raciborskiego. 23 marca ósmoklasiści mieli okazję wybrać się w wirtualny spacer po II LO w Raciborzu. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Wydawnictwo Nowiny we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Raciborzu oraz szkołą.

Na wstępie głos zabrał dyrektor II LO Maciej Malinowski. Przyznał, że w II LO udało się wypracować pozytywny łańcuch przyczynowo-skutkowy. Uczniowie osiągają świetne wyniki z egzaminu maturalnego, to przyciąga kolejne roczniki doskonałej młodzieży, która również kończy szkołę ze świetnymi wynikami.

– To jest praca naszych uczniów. Bardzo się z tego cieszymy. Nasza w tym głowa, żebyśmy nie osiedli na laurach – żebyśmy dbali o ten poziom. Żeby przychodzili do nas uczniowie, którzy chcą coś osiągnąć, ale również tacy, którzy nie do końca wiedzą, co chcą robić i być może potrzebują tego, żeby ich ukierunkować – powiedział M. Malinowski. Dyrektor przyznał w rozmowie z Nowinami, że kiedyś również on zaliczał się do tej ostatniej grupy – naukę w II LO rozpoczął na profilu matematyczno-fizycznym, by ostatecznie, pod wpływem znakomitych nauczycieli, zmienić swoje plany i rozpocząć studia polonistyczne we Wrocławiu.

Nic na pokaz

Następnie aktualni uczniowie szkoły Julia Lukoszek i Michał Koterba opowiedzieli swoim młodszym koleżankom i kolegom, dlaczego zdecydowali się na wybór II LO, jaka atmosfera panuje w szkole, jacy są nauczyciele. – Byłam przekonana, że wybiorę II LO. Wisienką na torcie były dni otwarte szkoły. Uczniowie urządzili imprezę na sali – byli uśmiechnięci, o wszystkim opowiadali, tańczyli. Teraz wiem, że to nie było na pokaz, bo taka atmosfera naprawdę jest u nas w szkole – powiedziała Julia, która po ukończeniu II LO zamierza kontynuować naukę na studiach prawniczych.

Michał Koterba – finalista Ogólnopolskiej Olimpiady Chemicznej – przyznał, że II LO było i jest najlepszą szkołą w powiecie raciborskim. Część nauczycieli miał okazję poznać już wcześniej, biorąc udział w konkursach. Michał marzy o tym, żeby zostać lekarzem. Planuje podjęcie studiów medycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim lub szkole medycznej w Wiedniu.

W podobnym tonie wypowiadali się inni uczniowie II LO. Chwalili szkołę za jej nauczycieli, którzy zawsze są chętni do pomocy, a wiedzę potrafią przekazać w niestandardowy sposób, rodzinną atmosferę, a także Azyl, czyli miejsce przygotowane przez uczniów dla uczniów, w którym mogą spędzać czas po lekcjach.

Matura jak w banku, współpraca z uczelniami

Oglądając kolejną prezentację, ósmoklasiści mieli okazję poznać pozostałe atuty II LO: zagraniczne wyjazdy językowe, wymianę do Niemiec, imprezy i akcje szkolne, najwyższy w powiecie wskaźnik zdawalności egzaminu maturalnego (w zeszłym roku wyniósł on 99,3%), wysokie miejsca uczniów w olimpiadach i konkursach przedmiotowych, współpraca z uczelniami wyższymi (m.in. Uniwersytet Jagielloński, Szkoła Główna Handlowa).

Następnie zaprezentowano sylwetki uczniów II LO, którzy łączą naukę z nietypową pasją, czym wyróżniają się na tle rówieśników. W tej sekcji ósmoklasiści poznali m.in. modelkę Laurę Papiernik oraz miłośnika podróży i górskich wędrówek Szymona Warsza, który przed ukończeniem 18 lat zamierza zdobyć Koronę Europy.

Przygotowanie do kariery

Przy wyborze szkoły ponadpodstawowej nie bez znaczenia są losy absolwentów. To właśnie oni, wspominając czasy szkolne, a jednocześnie mówiąc o tym, czym zajmują się w dorosłym życiu, stanowią najlepszy przykład i wzór do naśladowania dla młodzieży. W tej części Oliwia opowiedziała swoim młodszym koleżankom i kolegom, jak po ukończeniu II LO rozpoczęła studia na kierunku weterynaria, a następnie wyleciała do Wielkiej Brytanii, aby podjąć dalszą specjalizację w tej dziedzinie.

Szymon Łopocz, który II LO ukończył w 2015 roku, obecnie robi karierę w świecie finansów. Absolwent II LO pracuje w firmie audytorskiej. Kierowany przez niego zespół specjalistów bada sprawozdania finansowe banków oraz innych instytucji. – Sytuację, w której obecnie się znajduję, zawdzięczam również II LO. To miejsce dla osób, które chcą osiągać wyznaczone cele, rozwijać zainteresowania, zawiązywać przyjaźnie na długie lata. Nauczyciele podchodzą z szacunkiem do każdego ucznia, a lekcje nie są nudne i monotonne – powiedział Szymon.
Kilka lat przed Szymonem Łopoczem II LO ukończyła Michalina, która obecnie jest właścicielką kancelarii prawniczej. Inna absolwentka II LO – Dorota Łyko doktoryzuje się w chirurgii szczękowej. Absolwentką II LO jest też Judyta Pisarczyk, która ukończyła również Akademię Muzyczną w Katowicach, obecnie ma swój zespół jazzowy, z którym nagrała debiutancką płytę.

Uczniowie realizują swój projekt w czasie wolnym. Starają się pogodzić to wyzwanie z przygotowaniami do matury, do której większość z nich przystąpi w tym roku.
Natalia Nienartowicz podczas prac konstrukcyjnych minisatelity.

Sprawdź również:

Europejski Tydzień Sportu w Ekonomiku

To już trzecia edycja Biegu Erasmusa w Zespole Szkół Ekonomicznych w Raciborzu. Liczba chętnych przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów…do zawodów stanęło 124 uczniów w czteroosobowych sztafetach.  Na starcie pojawiła się także drużyna nauczycieli. Pogoda...

czytaj dalej
Bądź na bieżąco!

Bądź na bieżąco!

Nie przegap informacji o zbliżających się wydarzeniach, nowych materiałach wideo, rankingach szkół i kursach. Zostaw nam swój e-mail!

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!

Share This