Solidne przygotowanie do studiów i pracy, czyli jakie perspektywy stwarza „Budowlanka”

nauka, praca

Autor: Wojtek Żołneczko

26 stycznia 2021

Absolwenci Technikum nr w Raciborzu (obecnie szkoła wchodzi w skład Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1) Martyna Błaszczok i Grzegorz Stuchly mówią o tym, jak nauka w tej szkole pomogła im w dorosłym życiu.

Martyna Błaszczok

– Nauka w „Budowlance” nie tylko pozwoliła zdobyć mi techniczne wykształcenia oraz pracę związaną z tym co kocham, bo rośliny były od zawsze moją pasją – mówi Martyna Błaszczok, absolwentka kierunku technik architektury krajobrazu CKZiU nr 1 w Raciborzu.
M. Błaszczok przyznaje, że w „Budowlance” dobrze przygotowała się do matury, a dobry wynik z egzaminu dojrzałości pozwolił jej dostać się na studia. W rekrutacji na studia pomogły jej również szkolne zajęcia z rysunku technicznego, którego znajomość jest wymagana przy aplikowaniu na studia architektoniczne.
Już na początku studiów z architektury krajobrazu, M. Błaszczok dysponowała przewagą nad innymi studentami, którzy w szkole średniej kształcili się na innych profilach. – Dzięki zajęciom w „Budowlance” nauczyłam się dobrze rozpoznawać oraz nazywać rozmaite gatunki roślin. Ta wiedza znacząco pomogła mi w studiowaniu – dodaje M. Błaszczok

Grzegorz Stuchly

Absolwentem „Budowlanki” jest również Grzegorz Stuchly z Bolesławia, właściciel firmy remontowo-budowlanej GregorBau, zajmującej się budową domów w stanie surowym wraz z zadaszeniem. – Nie miałem problemów z wyborem zawodu. Wiedziałem, że chcę być murarzem. Najpierw zdobyłem zawód w trzyletniej szkole zawodowej, a następnie skończyłem technikum. Wielu moich znajomych poszło od razu do technikum, ale ja chciałem zrobić najpierw zawodówkę, żeby mieć zawód, zdobyć doświadczenie i praktykę, których brakuje w technikum. A w technikum uzupełniłem wiedzę o teorię – mówi G. Stuchly.
Obecnie w jego firmie funkcjonuje pięć brygad pracowników, które w ciągu roku są w stanie wybudować piętnaście domów. G. Stuchly nie narzeka też na brak zleceń. – W budowlance jest robota – dodaje.

Natalia Nienartowicz podczas prac konstrukcyjnych minisatelity.

Sprawdź również:

Europejski Tydzień Sportu w Ekonomiku

To już trzecia edycja Biegu Erasmusa w Zespole Szkół Ekonomicznych w Raciborzu. Liczba chętnych przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów…do zawodów stanęło 124 uczniów w czteroosobowych sztafetach.  Na starcie pojawiła się także drużyna nauczycieli. Pogoda...

czytaj dalej
Bądź na bieżąco!

Bądź na bieżąco!

Nie przegap informacji o zbliżających się wydarzeniach, nowych materiałach wideo, rankingach szkół i kursach. Zostaw nam swój e-mail!

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!

Share This