Od szkoły do praktyki zawodowej

nauka, praca

Autor: Wojtek Żołneczko

26 stycznia 2021

Nauka zawodu byłaby niczym bez praktyki. Dlatego szkoły branżowe oraz technika dbają o dobre relacje z pracodawcami, którzy umożliwiają uczniom zdobycie pierwszych szlifów w zawodzie. Wśród firm, które współpracują z CKZiU nr 2 „Mechanik” w Raciborzu są m.in. Ensol, Rafamet oraz Bosch Car Service.

Ensol

To przedsiębiorstwo z Raciborza, które zajmuje się produkcją kolektorów oraz instalacji solarnych. – W naszej firmie praktykę zawodową odbywają uczniowie z „Mechanika” na kierunku technik odnawialnych źródeł energii. Uczą się procesu produkcji i zdobywają doświadczenie zawodowe. Jeżeli interesują Cię nowe technologie i chcesz odbyć praktyki w nowoczesnej i rozwijającej się firmie, to zapraszamy  – mówi Mariusz Olszak, instruktor praktycznej nauki zawodu w Ensol.

Rafamet S.A.

W Kuźni Raciborskiej działa Fabryka Obrabiarek Rafamet S.A. To firma ze światowej czołówki, która dostarcza obrabiarki dla przemysłu, głównie kolejowego. – Prowadzimy praktyki szkolne dla uczniów techników, przede wszystkim klas mechanicznych lub elektrycznych. Dysponujemy nową halą montażową, na której składamy na czysto maszyny. Uczniowie, którzy przychodzą do nas na praktyki szkolne, są z nami przez kilka tygodni lub miesięcy. To zależy od programu praktyk. W tym czasie odwiedzają dwa podstawowe wydziały fabryki – montażu i obróbki. Dzięki temu mają okazję śledzić proces produkcyjnych wszystkich naszych wyrobów. Zapraszamy serdecznie do nas. Jesteśmy pracodawcą, który bardzo chętnie przyjmuje po szkołach uczniów. Nie należy się bać – mówi Paweł Rutowski, zastępca kierownika wydziału obróbki w Rafamet S.A.

Bosch Car Service

Wilhelm Fulneczek jest właściciel firmy Bosch Car Service z Bieńkowic. Przyjmuje on na praktyki młodych mechaników, którzy pod jego fachowym okiem zdobywają pierwsze szlify w zawodzie. – Zapotrzebowanie na mechaników samochodowych jest ogromne. Zawód jest bardzo ciekawy, motoryzacja i technologia z nią związana idzie do przodu, można się wiele nauczyć – mówi W. Fulneczek, zachęcając do kształcenia w zawodzie mechanik.

Natalia Nienartowicz podczas prac konstrukcyjnych minisatelity.

Sprawdź również:

Europejski Tydzień Sportu w Ekonomiku

To już trzecia edycja Biegu Erasmusa w Zespole Szkół Ekonomicznych w Raciborzu. Liczba chętnych przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów…do zawodów stanęło 124 uczniów w czteroosobowych sztafetach.  Na starcie pojawiła się także drużyna nauczycieli. Pogoda...

czytaj dalej
Bądź na bieżąco!

Bądź na bieżąco!

Nie przegap informacji o zbliżających się wydarzeniach, nowych materiałach wideo, rankingach szkół i kursach. Zostaw nam swój e-mail!

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!

Share This