Za nami pierwszy dzień Festiwalu Perspektyw Online. Dotarliśmy do 876 uczniów!

festiwal perspektyw, nauka

Autor: Wojtek Żołneczko

9 grudnia 2020

Czego uczy się w „Mechaniku” oraz Liceum Sztuk Plastycznych? Co można robić po ukończeniu tych szkół? Jak wyglądają praktyki zawodowe w Rafamecie, Ensolu oraz w Bosch Car Service? – to tylko część pytań, na które odpowiedzi poznali ósmoklasiści z naszego regionu dzięki Festiwalowi Perspektyw Online. Wydarzenie poprowadził redaktor naczelny „Nowin Raciborskich” Mariusz Weidner.

Szkoła, która przygotowuje do pracy i do matury
Na początek widzowie wybrali się na wirtualną podróż do Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Mechanik” – największej szkoły w powiecie raciborskim. O tym czego można nauczyć się w „Mechaniku”, jak nauka w tej szkole przygotowuje do odnalezienia się na współczesnym rynku pracy, opowiedzieli nauczyciele i uczniowie.

Nauka zawodu byłaby niczym bez praktyki. Dlatego też kolejnym przystankiem Festiwalu Perspektyw Online był raciborski Ensol, w którym praktykują uczniowie „Mechanika”. To firma zajmująca się produkcją rozwiązań z dziedziny energetyki odnawialnej.

Następnie ósmoklasiści przenieśli się do Kuźni Raciborskiej, a konkretnie do Fabryki Obrabiarek Rafamet S.A. O produkowanych tam maszynach – wartych miliony złotych obrabiarkach – opowiedział Paweł Rutowski, zastępca kierownika wydziału obróbki w Rafamet S.A. – Zapraszamy serdecznie do nas. Jesteśmy pracodawcą, który bardzo chętnie przyjmuje po szkołach uczniów. Nie należy się bać – powiedział P. Rutkowski.

Absolwent „Mechanika” Krzysztof Broża, obecnie młodszy konstruktor w Fabryce Obrabiarek Rafamet S.A., opowiedział, jak doświadczenia zdobyte w „Mechaniku” przydały mu się na studiach politechnicznych, gdzie dzięki zdobytej w szkole średniej wiedzy technicznej, był o krok przed pozostałymi studentami.

Wilhelm Fulneczek, właściciel firmy Bosch Car Service z Bieńkowic, opowiedział o praktykach zawodowych w swoim przedsiębiorstwie. Słuchając tego materiału ósmoklasiści mogli przekonać się m.in. o tym, że mechanikiem samochodowym może zostać również dziewczyna. – Zapotrzebowanie na mechaników samochodowych jest ogromne. Zawód jest bardzo ciekawy, motoryzacja i technologia z nią związana idzie do przodu, można się wiele nauczyć – zachęcał do kształcenia w tym zawodzie W. Fulneczek.

„Mechanika” chwalili również absolwenci tej szkoły, m.in. Patryk Mroncz, obecnie specjalista ds. sprzedaży w firmie Komputronik. – Praktyki szkolne pozwoliły mi uzyskać pierwszą pracę od razu po maturze. „Mechanik” nauczył mnie twardego stąpania po ziemi i logicznego myślenia – powiedział P. Mroncz.

– Aktualnie jestem studentem Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu. „Mechanik” jest najlepszą szkołą w Raciborzu, nie żałuję tego wyboru, gdybym mógł wybierać jeszcze raz, wybrałbym tak samo. Nauka jest tam na wysokim poziomie. Wybierając tę szkołę będziecie dobrze przygotowani do matury. Poza tym szkoła pozwoli wam rozwijać swoje pasje – pomogą wam w tym wspaniali nauczyciele. Poznacie też wielu znajomych, zawiążecie wiele przyjaźni – powiedział z kolei Kevin Kaczor, absolwent „Mechanika” z 2019 r.

Można rozwijać się zawodowo w czymś, co się lubi
Następnym przystankiem Festiwalu Perspektyw Online było Liceum Sztuk Plastycznych. – To wyjątkowa szkoła, która jest adresowana do młodzieży, która ma wyjątkowe umiejętności – powiedziała dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu Marzena Kasprowicz.

Liceum Sztuk Plastycznych kształci w dwóch kierunkach – grafika oraz fotografia artystyczna. Uczniowie realizują program nauczania ogólnokształcącego rozszerzony o przedmioty zawodowe i historię sztuki. Po zdaniu matury i obronie pracy dyplomowej otrzymują tytuł zawodowy.

O nauce fotografii klasycznej w Liceum Sztuk Plastycznych opowiedziała Gabriela Habrom-Rokosz. Podkreśliła, że choć szkoła posiada wspaniałą, nowoczesną pracownię fotograficzną, to zdjęcie wykonuje człowiek.

Po pracowni grafiki oprowadziła uczniów nauczycielka Agnieszka Białas. – Tradycyjny warsztat graficzny w dobie cyfryzacji ma niejednokrotnie przewagę nad grafiką komputerową ze względu na unikatowość tego, co powstaje w następstwie czynności manualnych – powiedziała nauczycielka.

– Atmosfera w tej szkole jest bardzo pozytywna. Podoba mi się też to, że ta szkoła otwiera mi drzwi szeroko na przyszłość. Kończąc szkołę mam dyplom w specjalizacji fotografia lub grafika, i maturę – powiedziała uczennica Julia Łubik. – Nauczyłam się tutaj bardzo wielu rzeczy. Moje umiejętności bardzo poszły w górę – dodała z kolei Julia Jacek, uczennica IV klasy Liceum Sztuk Plastycznych.

Uczennice Liceum Sztuk Plastycznych Julia Łubik i Julia Jacek powiedziały swoim młodszym koleżankom i kolegom m.in. o tym, jak to było z wyborem szkoły ponadpodstawowej w ich przypadku, a także co zamierzają robić po „Plastyku”.

Absolwentką Liceum Sztuk Plastycznych jest Agnieszka Orlik, która fotografią zajmuje się profesjonalnie. – Nauka w „Plastyku” rozwinęła moje właściwości manualne oraz pozwoliła otworzyć moją wrażliwość na sztukę – powiedziała. Już w latach szkolnych A. Orlik rozpoczęła tworzyć swój dorobek artystyczny, który pomógł jej dostać się na studia artystyczne. – Ta szkoła pozwala wierzyć, że można rozwijać się zawodowo w czymś, co lubi się robić – podkreśliła.

Po prezentacjach szkół i wypowiedziach absolwentów, Festiwal Perspektyw Online na powrót przeniósł się do studia w redakcji „Nowin Raciborskich”. Podsumowując tę część, Julia Łubik i Julia Jacek powiedziały, za co cenią swoich nauczycieli. – Na pewno za to, że są bardzo pomocni. Wytłumaczą, pomogą, jeśli ktoś czegoś nie rozumie. Nie traktują nas jako grupy, ale do każdego podchodzą indywidualnie. Wiedzą, że każdy z nas ma inne zdolności. Są bardzo wyrozumiali – powiedziała Julia Jacek. – To pasjonaci, którzy nie trzymają się sztywno szablonów – dodała Julia Łubik.

Jak zostać zawodowcem?
Na finał pierwszego dnia Festiwalu Perspektyw Online zorganizowaliśmy konkurs. Uczniowie logowali się na platformę kahout.it. Do rywalizacji przystąpiło prawie 500 ósmoklasistów. Przyszło im zmierzyć się z pytaniami m.in. o to, czym jest switch (przełącznik), co oznacza skrót CKZiU (centrum kształcenia zawodowego i ustawicznego), jakiego rodzaju drukarki powstały w „Mechaniku” (3D), ile lat trwa nauka w Liceum Sztuk Plastycznych (5), czym zajmuje się firma Rafamet (produkcja obrabiarek), po ukończeniu której szkoły można uzyskać tytuł technika mechatronika (CKZiU nr 2).

Pierwszego dnia przyznaliśmy nagrody indywidualne. Konkurs wygrał uczeń/uczennica ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Raciborzu. Zwycięzcy (pierwsze trzy miejsca) otrzymają bony o wartości kilkuset złotych na zakupy w sklepie RTV (przekażemy je do sekretariatów szkół).

Po dwóch dniach przyznamy również nagrody dla najbardziej aktywnej klasy (bon o wartości 1500 zł) oraz szkoły (2500 zł). Łączna pula nagród wyniesie 10 tys. zł.

Kto wspiera naszych uczniów i szkoły?
Festiwal Perspektyw jest częścią projektu Nowin pn. InspiratON – Czas na Zawodowców. Wspierają nas: Powiat Raciborski, Miasto Racibórz, Eko-Okna SA, Rafamet SA, Tokai-Cobex Polska Sp. z o.o., Węglokoks SA., JSW Szkolenie i Górnictwo. Partnerami przedsięwzięcia są również szkoły ponadpodstawowe podlegające pod Powiat Raciborski: CKZiU nr 1, CKZiU nr 2 „Mechanik”, Zespół Szkół Ekonomicznych oraz Liceum Sztuk Plastycznych.

Natalia Nienartowicz podczas prac konstrukcyjnych minisatelity.

Sprawdź również:

Europejski Tydzień Sportu w Ekonomiku

To już trzecia edycja Biegu Erasmusa w Zespole Szkół Ekonomicznych w Raciborzu. Liczba chętnych przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów…do zawodów stanęło 124 uczniów w czteroosobowych sztafetach.  Na starcie pojawiła się także drużyna nauczycieli. Pogoda...

czytaj dalej
Bądź na bieżąco!

Bądź na bieżąco!

Nie przegap informacji o zbliżających się wydarzeniach, nowych materiałach wideo, rankingach szkół i kursach. Zostaw nam swój e-mail!

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!

Share This