Wypożyczalnia samochodów jak Booking.com

festiwal perspektyw, nauka

Autor: Wojtek Żołneczko

9 grudnia 2020

Absolwentami raciborskich szkół średnich są również Jarosław Armatys i Kamil Kostka. Przedsiębiorczy raciborzanie od dwóch lat pracują nad platformą do wynajmu samochodów Lendly. Obecnie Jarek studiuje też informatykę i programuje jako freelancer. Oznacza to, że sam pozyskuje sobie zlecenia i obsługuje klientów. Kamil po ukończeniu studiów informatycznych pierwszego stopnia zdecydował się na studia magisterskie z zarządzania. Jak działa platforma Lendly, którą założyli absolwenci II LO i „Mechanika”?

 

 

– Nasza platforma agreguje dwie strony. Jesteśmy w kontakcie z wypożyczalniami, które udostępniają nam swoje samochody. Te samochody są przedstawione na naszej stronie w formie oferty. Z drugiej strony tego biznesu są klienci chętni wynajmować samochody. Oni mogą przejrzeć naszą ofertę i zarezerwować dany samochód. Oferujemy kalendarz dostępności, mamy przejrzyste zasady działania, łatwo można sprawdzić jakie są ceny i warunki wynajmu. Wszystko po to, żeby klient w łatwy i przejrzysty sposób mógł dokonać rezerwacji. Jeśli klient dokona takiej rezerwacji, wówczas wypożyczalnia otrzymuje informację mejla i esemesem, a następnie kontaktuje się z klientem – wyjaśnia Jarosław Armatys.
Raciborzanie zarabiają na prowizji uiszczanej przez wypożyczalnie samochodów, które zdobyły klientów dzięki Lendly. Jak wpadli na ten pomysł? – Dwa lata temu sami szukaliśmy samochodu na wynajem. Zauważyliśmy, że oferty wypożyczalni są bardzo chaotyczne. Niektóre z wypożyczalni nie udostępniały nawet numeru telefonu. Kontakt z nimi był bardzo utrudniony. Postanowiliśmy, że złączymy te oferty w jednym miejscu, ujednolicimy je i ułatwimy proces wynajmu samochodów – mówi Kamil Kostka. W ten sposób powstała platforma Lendly.pl.
Obecnie z platformy Lendly można skorzystać w dwunastu większych miastach wojewódzkich, ale również w mniejszych miejscowościach takich jak Racibórz. – Łącznie mamy w ofercie około 400 samochodów. Są to głównie samochody klasy premium, czyli sportowe i luksusowe – dodaje K. Kostka.
Jak przedsiębiorczy raciborzanie wspominają czasy szkolne? J. Armatys wybrał II LO. W tym czasie angażował się w działania samorządu uczniowskiego oraz młodzieżowej rady miasta. – Brałem też udział w organizacji imprez szkolnych – półmetków, studniówek. To pomogło mi zdobyć takie umiejętności miękkie jak współpraca czy zarządzanie ludźmi – mówi J. Armatys. Po maturze rozpoczął studia na kierunku zarządzanie, które nie spełniły jego oczekiwań i postanowił przebranżowić się. Wybór padł na informatykę, która pozwoliła mu wcielić w życie rozmaite pomysły, m.in. Lendly. Kamil Kostka uczęszczał do „Mechanika” na kierunku technik informatyk. – To co wyniosłem z tej szkoły to przede wszystkim wiedza techniczna. Nauczyciele przedmiotów informatycznych w „Mechaniku” naprawdę potrafią uczyć i z pasją przekazywać wiedzę. Później ukończyłem studia informatyczne – mówi z kolei Kamil Kostka.
Platforma Lendly nie jest pierwszym przedsięwzięciem, w które zaangażował się Kamil Kostka. Już podczas nauki w gimnazjum zdolny raciborzanin tworzył pierwsze strony i sklepy internetowe. – Wtedy nie miałem jeszcze wiedzy biznesowej, więc te projekty szybko umierały. W technikum wiedzy było już więcej, więc zaczynały się też poważniejsze projekty. Na ten moment prowadzę też inną firmę, która zajmuje się kursami online w branży beauty. Nie jestem z tą branżą jakoś specjalnie związany, ale zauważyłem niszę w rynku i postanowiłem ją wykorzystać – dodaje.
Losy Jarka i Kamila są dowodem na to, że wybór szkoły średniej nie musi mieć decydującego wpływu na naszą przyszłość, choć może bardzo pomóc w realizacji marzeń. – Ja ukończyłem technikum i będę je polecał każdemu, ale tak naprawdę najważniejsze jest to, aby rozwijać swoje pasje i umiejętności poza szkołą. Wiedza jest dostępna w Internecie i tak naprawdę możemy dziś kształcić się w każdym kierunku – mówi na zakończenie Kamil Kostka.

Sprawdź również:

Europejski Tydzień Sportu w Ekonomiku

To już trzecia edycja Biegu Erasmusa w Zespole Szkół Ekonomicznych w Raciborzu. Liczba chętnych przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów…do zawodów stanęło 124 uczniów w czteroosobowych sztafetach.  Na starcie pojawiła się także drużyna nauczycieli. Pogoda...

czytaj dalej
Bądź na bieżąco!

Bądź na bieżąco!

Nie przegap informacji o zbliżających się wydarzeniach, nowych materiałach wideo, rankingach szkół i kursach. Zostaw nam swój e-mail!

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!

Share This